سایت آموزشی موسیقی نت به نت

فروشگاه

آموزش تار- درس بیستم

  • انتشار1400/06/01
  • 0 نفر
  • 476بازدید
آموزش تار- درس بیستم

 

همراهان عزیز وبسایت نت به نت و هنرجویان پر تلاش ساز تار سلام. به همین زودی به بیستمین جلسه از آموزش مجازی تار به تدریس استاد اقبال رسیدیم. این مدت گویا به یک چشم بر زدنی گذشت. زندگی همین است. بدون توقف می گذرد و گوی و میدان را طی همین چند سالی که هستیم به ما می دهد. آندم که سوت پایان این ماراتن نواخته شود، آنهایی که از این فرصت توانسته اند بیشترین استفاده را ببرند، برنده خواهند بود. هنر، مقوله ایست که به دست آوردنش با تلاش و پشتکار، آن رضایتمندی از خویش را برای انسانها حاصل می کند.

درس بیستم از آموزش ساز تار مربوط است به تمرینهای ۴۵ و ۴۶ کتاب تار و سه تار هنرستان که استاد اقبال همچون همیشه با وسواس و ریزنگری خاصی آن را به هنرجویان خود آموزش می دهد. تمرکز این تمرینات در جهت پرده شناسی پایین دسته می باشد. در درس های قبلی پرده شناسی در میان دسته کار شد و اکنون پایین دسته نیز به دروس آموزشی اضافه شده است.

پرده شناسی در هر سازی که دارای فرت یا پرده است، از اهمیت بالایی برخوردار است. در تمرین امروز سیمهای سل در پایین دسته را می بایست نواخت و با جای آنها آشنا شد. هر چند نتهای این پوزیسیون در بالا دسته سیمهای یک و دو نیز وجود دارد، اما یک نوازنده باید بتواند از هر جای دسته که لازم است صدای مطلوب را در آورد. نوازنده باید صدای هر پوزیسیون در هر جای دسته را به مرور بشناسد. شاید نتهای یک آهنگ به گونه ای باشد که 6ففرصت کافی برای رفت و برگشت بر روی ساز را نداشته باشد. حتی شاید نیاز باشد همزمان ملودی های زیر و بم با هم نواخته شود. اینجاست که لزوم آشنایی با پرده ها در هر سه پوزیسیون صدایی ملموس و واجب می گردد.

کسر میزان در تمرین ۴۵ چهار چهارم است که به جای ۴ نت سیاه، دو نت سفید را در میزانها شاهد هستیم. ارزش زمانی نت سفید دو برابر نت سیاه است. پس به جای هر دو نت سیاه، یک نت سفید اجرا می گردد.

از علائم تغییر دهنده نیز فقط علامت دیز را برای نت فا در حامل ها می بینیم. پس باید نت فا نیم پرده ریز تر گردد. در دسته سه تار، پرده ای که قبل از پرده سل قرار دارد، همان فا دیز است. به همین راحتی.

این ویدیوی آموزشی هم کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. امیدواریم برایتان مفید واقع گردد. سربلند و بر فراز باشید.

 

 

برای مشاهده درس بعدی روی این لینک کلیک کنید

 

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0