سایت آموزشی موسیقی نت به نت

فروشگاه

آموزش تار- درس نوزدهم

  • انتشار1400/05/19
  • 0 نفر
  • 480بازدید
آموزش تار- درس نوزدهم

 

سلامی دوباره به شما عزیزان جان. هنرجویان مستعد ساز تار و همراهان گرامی ما در وبسایت نت به نت. در این ویدیو علی اقبال مدرس با تجربه این ساز به تدریس درس نوزدهم از دوره آموزش مجازی تار می پردازد. این درس خطوط تمرینی ۴۳ و ۴۴ کتاب را در بر میگیرد (کتاب دستور مقدماتی تار و سه تار هنرستان) و همچون دو درس قبلی، در شناخت پرده های میان دسته جولان میدهد. این یک تمرین ایده آل برای شناخت پرده های وسط دسته تار است، چراکه میزان به میزان و به صورت مداوم، انگشت گذاری در پوزیسیون های اول و دوم تار یا به عبارتی سیمهای یک تا چهار ساز تار در حال رفت و برگشت است و نتهای مختلف با کشش های متفاوت را در بر می گیرد.

چند نکته در حامل ها وجود دارد که البته در جلسات گذشته بارها آن را توضیح داده ایم. مثلا وقتی هلال روی یک نت قرار می گیرد، بدین معناست که انگشت گذاری میبایست بر روی پوزیسیون دوم یا سیمهای سه و چهار (سیمهای زرد) صورت گیرد. عددی هم که بر روی این هلال درج شده نشان دهنده انگشتی است که روی سیم قرار می گیرد. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، هلال با عدد ۳ یعنی انگشت گذاری روی سیمهای زرد با انگشت سوم.

کسر میزان دو چهارم است. یعنی در هر میزان دو نت سیاه یا معادل ارزش زمانی آن وجود دارد؛ که در این دو خط، وجود نت های سیاه، چنگ و دولاچنگ سبب شده که تمرینی عالی و خوب را در پیش رو داشته باشیم.

برای آنکه هنگام تمرین بتوانید مضراب ها را دقیق و سر ضرب بزنید، حتما از ضرب پا یا مترونوم کمک بگیرید. باز هم تاکید می کنیم که حتی اساتید بلند آوازه نیز در تمرینهای خود گاه از مترونوم کمک می گیرند.

تمرین ها را خوب و دقیق انجام دهید و تا تسلط کامل بر آن سماجت به خرج دهید. رمز موفقیت هم فقط یک کلمه پنج حرفی است: تمرین!

 

برای مشاهده درس بعدی روی این لینک کلیک کنید

 

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0