فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش تار- درس نوزدهم

  • انتشار1400/05/19
  • بازدید
آموزش تار- درس نوزدهم

 

سلامی دوباره به شما عزیزان جان. هنرجویان مستعد ساز تار و همراهان گرامی ما در وبسایت نت به نت. در این ویدیو علی اقبال مدرس با تجربه این ساز به تدریس درس نوزدهم از دوره آموزش مجازی تار می پردازد. این درس خطوط تمرینی ۴۳ و ۴۴ کتاب را در بر میگیرد (کتاب دستور مقدماتی تار و سه تار هنرستان) و همچون دو درس قبلی، بر شناخت پرده های میان دسته تمرکز دارد. این یک تمرین ایده آل برای شناخت پرده های وسط دسته تار است، چراکه میزان به میزان و به صورت مداوم، انگشت گذاری در پرده ها و سیمهای ساز تار در حال رفت و برگشت است و نتهای مختلف با کشش های متفاوت را در بر می گیرد.

چند نکته در این تمرین وجود دارد که البته در جلسات گذشته بارها آن را توضیح داده ایم. مثلا وقتی هلال زیر عدد قرار می گیرد، بدین معناست که انگشت گذاری میبایست بر روی سیمهای سوم و چهارن صورت گیرد. خود عدد هم که نشان دهنده شماره انگشتی است که روی سیم قرار می گیرد. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، هلال زیر عدد ۳ یعنی انگشت گذاری روی سیمهای سوم و چهارم با انگشت سوم.

کسر میزان دو چهارم است. یعنی در هر میزان دو نت سیاه یا معادل ارزش زمانی آن وجود دارد؛ که در این دو خط، وجود نت های سیاه، چنگ و دولاچنگ سبب شده که تمرینی عالی و خوب را در پیش رو داشته باشیم.

برای آنکه هنگام تمرین بتوانید مضراب ها را دقیق و سر ضرب بزنید، حتما از ضرب پا یا مترونوم کمک بگیرید. باز هم تاکید می کنیم که حتی اساتید بلند آوازه نیز در تمرینهای خود گاه از مترونوم کمک می گیرند.

تمرین ها را خوب و دقیق انجام دهید و تا تسلط کامل بر آن سماجت به خرج دهید. رمز موفقیت هم فقط یک کلمه پنج حرفی است: تمرین!

 

برای مشاهده درس بعدی روی این لینک کلیک کنید

 

 

 

توجه !

این پست آموزشی رایگان است.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما