سایت آموزشی موسیقی نت به نت

آموزش تار- درس چهاردهم - سایت آموزشی موسیقی نت به نت
فروشگاه

آموزش تار- درس چهاردهم

  • انتشار1400/03/09
  • 0 نفر
  • 0بازدید
آموزش تار- درس چهاردهم

 

سلامی دوباره به شما همراهان همیشگی وبسایت نت به نت و علاقه مندان به آموزش مجازی ساز تار. در این جلسه درس چهاردهم از آموزش تار به روش علی اقبال و بر مبنای تمرین های کتاب دستور تار و سه تار هنرستان را مشاهده می فرمایید. این درس مربوط است به صفحه ۱۳ و تمرین شماره ۳۳ این کتاب. کسر میزان همچنان بر پایه ریتم شش هشتم می باشد. یعنی در هر میزان می بایست ۶ نت چنگ یا معادل آن را شاهد باشیم. مثلا می دانیم که هر نت سیاه نقطه دار، معادل سه نت چنگ می باشد. پس در میزان هایی که فقط دو نت سیاه نقطه دار می بینیم، اجرای آن از لحاظ کشش زمانی به همان اندازه شش نت چنگ می باشد.

 

نحوه صحیح مضراب زدن تار

 

بیشترین تمرکز این درس بر رعایت دقیق مضراب های چپ و راست می باشد. علامت ۷ در بالای نت یعنی مضراب چپ، و علامت ۸ نیز به معنای مضراب راست می باشد. یکی دیگر از علامت های به کار رفته در خطوط حامل، علامت T مانندی است که می گوید نت مربوطه را می بایست به صورت ریز بزنید. البته استاد اقبال متذکر شده اند که فعلا لازم نیست آنها را ریز بزنید. در آینده به طور مفصل مبحث مضراب ریز برای تار توسط ایشان به شما آموزش داده می سود و تمرین های لازم نیز ارائه می گردد.

درس امروز تشکیل شده از ملودی یک آهنگ قدیمی که یادگیری و نواختن آن قطعا حس و حال خوبی را به هنرجو القا خواهد نمود. علی اقبال مثل همیشه ابتدا یک به یک نت ها را از روی کتاب برایتان شرح داده و نت خوانی می کند، سپس با اجرای آن بر روی ساز و ذکر نکات مخصوص این درس، آموزش این جلسه را به پایان می رساند. با آرامش و صبر کافی به تمرین کردن این درس بپردازید تا هفته آینده و با انتشار درس پانزدهم آموزش مجازی تار، بتوانید از آمادگی کامل برخوردار باشید. منتظر جذاب تر شدن تمرین ها در هفته های آینده باشید. موفقیت شما آرزوی قلبی ماست.

 

برای مشاهده درس بعدی روی این لینک کلیک کنید

 

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0