سایت آموزشی موسیقی نت به نت

آموزش تار- درس نهم - سایت آموزشی موسیقی نت به نت
فروشگاه

آموزش تار- درس نهم

  • انتشار1399/12/27
  • 1 نفر
  • 634بازدید
آموزش تار- درس نهم

 

همراهان عزیز وبسایت نت به نت و هنرجویان مصمم آموزش مجازی تار، سلام. درس نهم از دوره آموزش مجازی تار به روش استاد اقبال را مشاهده می فرمایید. این درس تمرینهای ۲۵ و ۲۶ کتاب دستور مقدماتی تار و سه تار هنرستان در صفحه ۱۱ این کتاب را شامل می شود. همانطور که میبینید فضای دروس رفته رفته به سمت آهنگین شدن پیش می رود که برای هنرجویان مسئله بسیار جذابی است. فقط باز هم این توصیه را تکرار می کنیم که از پیشروی خودسرانه در دروس پرهیز کنید. همچنین سرعت اجرای خود را مطابق با دستورات آمده در میزانها تنظیم کنید. شاید این تمرین ها را با چند برابر سرعت بتوانید بنوازید. اما یادگیری اصولی ساز تار مثل همه سازهای دیگر، به آهستگی و پیوستگی وابسته است. شاید علم بشر روزی به مرحله ای برسد که بتواند کل آموزش یک مبحث را از طریق میکروچیپ و در چند ثانیه در مغز آپلود کند. اما فی الحال این ماییم و یک ذهن باز برای دریافت تدریجی داده ها و تطابق آن با ارگان های حرکتی بدن، پس عجله را فراموش کرده و خیلی با آرامش به یادگیری ساز مورد علاقه خود بپردازید.

ریتم پایه یا کسر میزان همچنان دو چهارم می باشد که حکایت از وجود دو نت سیاه یا معادل آن در یک میزان است. استاد اقبال همچون همیشه ابتدا تمرین ها را برای شما نتخوانی کرده و به توضیح دستورات آمده در خطوط حامل می پردازد. دستوراتی چون علامات عرضی که در تمرین ۲۶ علامت بمل به کرات به کار رفته است. همچنین در بعضی میزانها که علامت سکوت در خطوط حامل درج شده، درست در زیر آن یک نت بم نیز آمده است. این یعنی هنرجو مختار است برای اجرا، یا سکوت را در نظر بگیرد یا نت بم. که البته اجرای بم باعث زیباتر شدن کار می گردد. پس از نت خوانی، تمرین ها بر روی ساز نیز اجرا می گردد تا این جلسه آموزشی هم کامل و مرتب به پایان برسد.

استفاده از مترونوم نیز می تواند بسیار برای شما مفید باشد. مترونوم باعث هماهنگی ذهن با ریتم اجرا می شود و اجازه نمی دهد که از ضرب قطعه خارج شوید. به یاد بسپارید که روی ضرب نواختن هنر اصلی یک نوازنده است. مقالات و فیلمهای آموزشی در مورد نحوه استفاده از مترونوم در وبسایت نت به نت وجود دارد و می توانید با مراجعه به آنها، کار را با این وسیله یاد بگیرید.

 

برای مشاهده درس بعدی روی این لینک کلیک کنید

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (1)

محمد رضا آذری پور اصفهانی

تاریخ ارسال :1400/02/21

با سلام خدمت استاد اقبالی عزیز من 53 سالمه و دارم تار تمرین میکنم و با شما در آپارات و اینستاگرام جزو دنبال کنندگان هستم بسیار عالی تدریس میفرمایید و کاملا مطالب را شفاف و گویا بیان میفرمایید میخواستم تشکر ویژه از شما داشته باشم و آرزوی سلامتی برایتان داشته باشم منتظر درس های بعدی شما هستم ارادتمند شما محمد رضا آذری پور esfahan_visite(aparat)m.a.esfahani(insta)

علی اقبال

درود بر شما دوست عزیز، همراهی و حضور شما برای ما مایه دلگرمی و خرسندی است و بسیار از اینکه در کنار خود همراهان بزرگواری چون شما داریم افتخار میکنیم. همواره موفق و مانا وتندرست باشید

0