فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سنتور-درس یازدهم-صفحه 26 کتاب

این آموزش قسمتی از پکیج آموزشی سنتور-دوره مقدماتی می باشد.
  • انتشار1399/09/08
آموزش سنتور-درس یازدهم-صفحه 26 کتاب

 

همران عزیز سلام. در این فیلم آموزشی درس یازدهم از آموزش سنتور توسط استاد رسولیان به شما تدریس می شود و مربوط است به تمرین های صفحه 26 کتاب دستور سنتور استاد فرامرز پایور و اما در این جلسه با یک اصطلاح جدید دیگری با نام مضراب های جفت آشنا خواهید شد.

 

هر آنچه یک نوازنده سنتور باید بداند

 

مضراب های جفت

اجرای همزمان نت ها در اکثر سازها امر مرسومی است. مثلا در پیانو نوازنده قادر است با انگشتان خود 8 کلاویه را همزمان فشار دهد و 8 نت مختلف را اجرا کند. در سنتور هم از آنجا که با دو مضراب سر و کار داریم، می توان دو نت را با مضراب راست و چپ به صورت همزمان نواخت. به عبارت دیگر می توان مضرابهای جفتی را اینگونه تعریف نمود: وقتی دست راست و چپ همزمان با هم بر روی یک یا دو نت فرود آید، به این عمل مضراب جفت گفته می شود.

 

سوالی که عسل خانوم به عنوان هنرجو از پدرش پرسید این بود که چگونه می توان در اجرای این نت ها هر دو مضراب را ببینیم؟ پاسخ ساده است: چشم انسان یک حوزه بینایی به نسبت وسیعی دارد که تقریبا 160 درجه غرب به شرق، و 130 درجه شمال به جنوب را پوشش میدهد. اما این چشم شگفت انگیز قدرت فوکوس یا تمرکزش فقط شامل یک نقطه می گردد. پس پر واضح است که هیچ گاه نمی شود بر هر دو مضراب سنتور به صورت همزمان فوکوس نمود. در اینجا مخچه انسان وارد عمل می شود، مخچه مسئول ایجاد تعادل و افزایش مهارت برای کارهایی است که نیازمند تمرکز می باشد. مثلا یک بند باز می تواند بر روی یک طناب نازک به راحتی دهها متر راه برود. ولی انسان عادی دو قدم هم نمی تواند. در مورد مضراب های جفت هم همینطور است. شما فعلا شاید نتوانید تمرکزی دقیق برای فرود آوردن همزمان مضراب های جفت در محل درست داشته باشید. ولی به مرور زمان و تکرار این تمرین ها، به جایی می رسید که حتی با چشمان بسته نیز مهارت برای انجام این کار را خواهید داشت. پس تا آنجا که می توانید این مضرابها را همزمان بزنید. وقتی مضراب های جفتی شما صدایی واحد و بدون کوچکترین اختلاف زمانی ایجاد نمودند، آن موقع میتوانید مطمُن باشید که مهارت شما به مرز مطلوبیت خویش رسیده است.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما