فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

ناخن نوازنده سه تار

  • انتشار1397/06/03
ناخن نوازنده سه تار

سلام بر شما هنرجویان و علاقمندان ساز سه تار در وب سایت نت به نت. یکی از موضوعات مهم در نوازندگی سه تار، شکل و فرم ناخن های یک نوازنده است. از آنجا که معمولاً برای مضراب زدن سه تار از ناخن استفاده میشود، رسیدگی به سلامت و نیز شکل و فرم ناخن ها، اهمیت بسیار زیادی دارد، به خصوص که بسیاری از نوازندگان با مشکلاتی از جمله اینکه هنگام نواختن سه تار متوجه میشوند گاه ناخن انگشت اشاره به انگشت کناری یا حتی به سیم های دیگر برخورد میکند. در این مقاله و ویدیوی آموزشی، استاد علی اقبال مدرس و نوازنده سه تار توضیحاتی را برای شما عزیزان ارائه میکنند تا مشکلات مذکور را رفع کنید.

 

آموزش سه تار از صفر در وبسایت نت به نت

 

اهمیت ناخن در نوازندگی سه تار

اکثر هنرجویان و به خصوص آقایان، با این مشکل که ناخن هایشان هنگام نوازندگی یا انجام تمرینات زیاد می شکند، مواجه هستند. اگرچه معمولاً خانم ها کمی بیشتر مراقب ناخنهایشان هستند، اما این مسئله به نوعی به جنس ناخن نیز بستگی دارد. جنس ناخن برخی افراد به اندازه ای ظریف و شکننده است که بمحض بر خورد به هر چیز می شکند ولی جنس ناخن برخی دیگر، بسیار محکم و قوی است. می دانید که بطور کلی نوازندگان حرفه ای سه تار برای مضراب زدن از ناخن استفاده میکنند زیرا نوازندگی به این شکل بسیار ساده تر است و همچنین صدای زیباتری از ساز تولید می شود و احساس بهتری به نوازنده و یا مخاطب منتقل می کند و نوازنده تسلط بیشتری روی نواختن ساز دارد، پس اگر قرار است با ناخن بنوازید باید تا جایی که ممکن است سعی کنید از ناخن هایتان مراقبت کنید. 

 

پاسخ به سؤالات متداول هنرجویان سه تار

 

فرم ناخن برای نوازندگی سه تار

هنگام نوازندگی معمولاً دو مشکل بیشتر ما را اذیت می کند، یکی اینکه هنگام اجرای ریزهای متوالی، گوشه سمت راست ناخن به انگشت میانی دست برخورد می کند و باعث میشود اجرای مضراب ریز مرتب و زیبا نبوده و بسیار روی کیفیت کار ما تأثیر دارد و مشکل دیگر گوشه سمت چپ ناخن است که وقتی تنظیم نباشد یا به سیم مورد نظر برخورد نمی کند یا به صفحه ساز برخورد می کند. اکثر افراد نمی دانند چگونه باید این مشکل را برطرف کنند. اما از این پس نگران نباشید، زیرا راه بر طرف کردن این دو مشکل را کاملا برای شما عزیزان توضیح می دهیم. در ابتدا باید توجه داشته باشید که هرگز نگذارید ناخن ها بیشتر از 4 الی 5 میلیمتر بلند شوند. باید ناخن را سوهان بزنید، به این صورت که نوک  ناخن را صاف کنید و از حالت گرد بودن خارج کنید، سپس دوطرف ناخن را نیز صاف کنید. تقریبا مانند اضلاع یه مستطیل شکل بگیرد. حال از سمت چپ ناخن به سمت راست ناخن، شیب کمی به قسمت نوک ناخن بدهید. به این ترتیب، گوشه چپ ناخن بلندتر میشود و این همان فرمی است که ما می خواهیم. اکنون باید بوسیله سوهان ملایم آنرا صیقلی و مرتب کنید به طوری که دیگر نوک ناخن هیچ  زبری نداشته باشد. لطفاً به شکل زیر توجه کنید، این نمونه یک ناخن مناسب مخصوص نوازندگی سه تار است.

 

آموزش تئوری موسیقی با تدریس استاد مینا صابری

 

شکل و فرم صحیح ناخن نوازنده سه تار

 

 

درتصویر زیر، ناخن یکی از هنرجویانم را مشاهده می کنید. ایشان از کاشت ناخن استفاده کردند. قبل از سوهان زدن از من الگوی صحیح را پرسیدند و من تصویر الگوی صحیح را برای ایشان فرستادم و دقیق طبق الگو ناخن را سوهان زدند. از نظر من، اکنون ناخن ایشان برای مضراب زدن استاندارد و خوب هست و شما نیز میتوانید از این تصویر الگو بگیرید. همچنین به خانمهایی که ناخنهایشان از نظر استحکام مشکل دارد پیشنهاد می کنم از کاشت ناخن استفاده کنند و طبق الگو سوهان بزنند. البته این مورد در مورد آقایان نیز صدق می کند و آنها هم میتوانند ناخن به شکل طبیعی بکارند و دقیقا مانند تصویر آن را سوهان بزنند تا به فرم مناسب برسد. 

 

کاشت ناخن برای ناخن های محکم نوازنده سه تار

 

چگونه از ناخن هایمان مراقبت کنیم

ناخن ها از کراتین که نوعی پروتئین درشت ملکول است، تشکیل شده اند و حدود 10 تا 30 درصد ناخن ها را آب تشکیل می دهد. اگر میزان آب در بافت ناخن از این مقدار کمتر باشد شکنندگی ناخن بیشتر میشود. همچنین کمبود ویتامین A و کلسیم باعث خشکی بیش ازحد یا ورقه ورقه شدن سطح ناخن می‌شود. کمبود پروتئین، اسید فولیک، ویتامین B که برای رشد سلول‌ها و احیای سلول‌های مرده ضروری هستند و کمبود ویتامین C موجب افتادن ناخن‌ها می‌شود. کمبود پروتئین در بدن باعث ایجاد راه راه‌های سفید بر روی ناخن‌ها می‌شود و نیز کمبود اسید فولیک ممکن است باعث ترک خوردن و دو نیم شدن ناخن‌ها گردد. موادی مانند کراتین باعث استحکام ناخنها هستند. میزان کلسیم درصد خیلی کمی از ناخن را تشکیل می دهد، پس کمبود کلسیم نقش چندانی در شکنندگی ناخن ندارد. استفاده مداوم از لاک و لاک پاکن ها (بخصوص لاک پاک کن های بر پایه استون و استفاده از شوینده های مختلف، چربی طبیعی ناخن ها را از بین می برند و باعث شکنندگی آنها می شوند. علاوه بر استفاده از مواد غذایی مناسب و مورد نیاز برای تقویت ناخن ها، لازم است به طور روزانه از ناخن ها مراقبت کنید و همواره آنها را تمیز نگه دارید و پس از شستشو آنها را به خوبی خشک کنید.

 

آموزش آهنگ برای تار و سه تار

 

برای اینکه ناخن هایتان مستحکم شود موارد زیر رو رعایت کنید

1- ناخن را چرب و مرطوب نگه دارید و روزانه از روغن گیاهی مانند روغن زیتون برای ماساژ و چرب کردن آنها استفاده کنید.

2- از لوسین ها یا کرمهای چرب کننده و تقویت کننده ناخن استفاده کنید. هرچه بیشتر ناخن ها را چرب کنید استحکام ناخن ها یشتر میشود.

3- برای استحکام و زیبایی ناخن ها از لاک بی رنگ استفاده کنید. این مورد برای آقایان نیز قابل استفاده است.

4 – از غذاهای حاوی پروتئین کافی مثل گوشت و تخم مرغ مصرف کنید .

5 – ناخن هایتان را به مدت 10 الی 15 دقیقه در شیر گرم نگه دارید و کمی ماساژ دهید. برای نتیجه بهتر، لازم است هفته ای دومرتبه این کار را انجام دهید.

6- یک حبه سیر را برش دهید و روی ناخن ها بمالید. بهتر است سه مرتبه در هفته این کار را انجام بدید. سیر تاثیر زیادی در استحکام ناخن ها دارد.

 

در ویدیوی آموزشی زیر، نحوه صحیح سوهان کشیدن ناخن ها برای نوازندگی سه تار و مراقبت از ناخن ها را مشاهده می کنید

 

 

توجه !

این پست آموزشی رایگان است.

برخی محصولات فروشگاه

همه موارد

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما