پست های آموزشی

پست آموزشی

خستگی های ناشی از نواختن سه تار - نت به نت

  • انتشار1397/08/25
  • 0 نفر
  • 2250بازدید
خستگی های ناشی از نواختن سه تار  - نت به نت

خستگی بر اثر « مضراب زدن یا انگشت گذاری » به آناتومی انگشتانتان و توانایی جسمی هرکس بستگی دارد . اما بحث درد گرفتن جداست و علل مختلفی باعث آن میشود که در ادامه ، کامل برایتان توضیح میدم . این مقاله را به دوبخش تقسیم میکنیم . خستگی های ناشی از مضراب زدن و خستگی های ناشی از انگشت گذاری . عوامل مختلفی باعث درد خسته شدن انگشتانتان میشود که در این مقاله به طور مفصل تشریح میکنیم .

 

خستگی انگشت اشاره و مچ دست راست  

 

خسته شدن انگشت سبابه موقع مضراب زدن سه تار از معضلاتیست که اکثر هنرجویان سه تار از آن گله مندند و همیشه برایشان سوال است . هنرجویانی داشته ام که به دلیل خسته شدن انگشتشان موقع مضراب زدن از نواختن سه تار دلسرد شدند و برای همیشه با سه تارنوازی خداحافظی کرده اند . فقط به دلیل اینکه نمیدانستند روش حل این مشکل چیست و یا آموزشی در مورد این مشکل به آنها داده نشده . پس بیایید ببینیم راه کارچیست .

 

انگشت هم مثل عضلات بدن باید ساخته شود

 

اگه روزهای اول باشگاه بدنسازی را یادتان بیاید مخصوصاً روزاول ، دردی در عضلات پا و دست احساس میکردید . به قول یکی از دوستان بدنسازم یک « درد بیمزه » و تا چند روزی تقریبا این درد را دارید و این درد برای بار اول تمرینات است و بعد از آن دیگه درد نخواهید داشت .  در مورد مضراب زدن سه تار هم همین داستان وجود داره . روزهای اول تمرینات مضراب ، دردی در مفصل انگشت اشاره تون میپیچد که معمولا همان بند پایینی است . بابت این درد اصلا نگران نباشید ، چون از روزی که شروع به تمرین میکنید احتمالا تا دو هفته ادامه دارد .

 

چرا با گذشتن تقریبا چند ماه هنوز انگشتم درد میگیره ؟

 

سوال خوبیست . شاید شما هم یکی از آنها باشید که با اینکه ماه ها از تمریناتتان میگذرد بازهم انگشتتان درد میگیرد، وقتی میخواهید مضراب بزنید مخصوصاً وقتی ریز میزنید باز انگشتتان درد میگیرد . خدمتتان عرض کنم که این دیگر درد نیست . این خستگی است . بیاید بررسی کنیم علتش چیست ؟ آیا درست مضراب میزنید ؟ منظورم این است که روش اصولی مضراب زدن را میدانید ؟ اگر زاویه شروع حرکت مضرابتان غلط باشد در دراز مدت نه تنها مفصل انگشتتان خسته میشود علاوه برآن مچ دستتان هم خسته میشود . چون درد حداکثر طی دو هفته باید تمام شود . بگذارید برایتان مثالی بزنم . یک کوهنورد را تصور کنید . روز اولی که به یک برنامه کوهنوردی میرود و برمیگردد . همان شب، دردی در ناحیه ران و ساق پاهایش احساس میکند . این به دلیل انقباض و انبساط عضلات است و چند روز بعد خوب میشود و دیگر این درد تا تجربه نخواهد کرد ولی اگر چند ماه در برنامه های کوهنوردی او وقفه بیفتد باز عضلاتش درد خواهد گرفت . اما خستگی چیست؟خستگی را حتی قویترین کوهنوردان هم احساس میکنند با این تفاوت که کوهنورد با تجربه دیرتر خسته میشود ، اما کوهنورد مبتدی زودتر . میدانید چرا ؟ کوهنورد با تجربه میداند کجا نفس بگیرد ، کجا آب بخورد ، کوله پشتی خود را چگونه کول کند ، چگونه قدم بردارد و حتی چه محتویاتی در کوله پشتی خود بگذارد که وزن کمتری داشته باشد و نکات دیگر . اما کوهنورد مبتدی این موارد یا بهتر بگویم مهارت ها را نمیداند . این مثال را عنوان کردم تا بدانید اگر زود به زود مچتان و انگشتتان خسته میشود مشکل از استایل غلط شماست .  

 

آموزش آهنگهای مختلف برای تار و سه تار

 

زاویه دست خود را درست کنید

 

دستتان باید دقیقا در راستای مچتان باشد . بعضی از هنرجویان دست خود را بیش از حد به سمت پایین خم میکنند و در راستای مچ دستشان نیست . این باعث خستگی مچ دست میشود . بعضی دیگر دست را بیش از حد بالا میبرند و زاویه زیادی به دست خود میدهند این وضعیت باعث خستگی زود هنگام مچ دست میشود . سعی کنید وضعیت پنجه ها کاملا در راستای مچ دستتان باشد . به تصاویر زیر دقت کنید .

 

 

 

 

دست خود را منقبض نکنید

 

وقتی میخواهید مضراب بزنید عضلات دست را منقبض نکنید . بگذارید کاملا روی صفحه رها باشد . قبل از اینکه دست را روی صفحه قرار دهید ، کمی دست را نرمش دهید و حس رهایی و ریلکسی به آن دهید و روی صفحه قرار دهید . وقت دست ریلکس باشد ، مضراب زدن هم خیلی راحت انجام میشود . به این نکته توجه کنید که حس کنید سیمی وجود ندارد . سعی کنید حرکت صحیح مضراب را انجام دهید . انگشت بالا می آید و به سیم ضربه میزند و رد میشود و به انتها میرسد ( نرمی کف دست )

 

خستگی های دست چپ به دلیل وضعیت غلط دست

 

ریشه خستگی های زود هنگام دست چپ بدون شک روش غلط انگشت گذاری و وضعیت بد مچ دست روی دسته سه تار یا تار است . مقاله ای در مورد روش انگشت گذاری صحیح در همین وبسایت وجود دارد که پیشنهاد میکنم حتما بخوانید . اما قبلتر بگویم ، اگر فقط بخوانید اما روش خود را تغییر ندهید باز هم دچار خستگی و بعضاً درد های مضاعف درمچ و انگشتان دست چپتان خواهید شد . همیشه تاکید کرده ام و باز هم تاکید میکنم ، مچ دست چپ باید شکسته باشد و هرگز به دسته ساز نچسبد . به دو دلیل 1 – انگشتانتان به پرده ها نمیرسد 2 – خیلی زود مچتان خسته میشود . نکته کلیدی بعد : دسته سه تار یا تار را روی چاله گاه بند اول انگشت اشاره قرار دهید و انگشت با دسته ساز یک زاویه 90 درجه بسازد . این استایل که تنظیم شد ، حالا انگشتها را به ترتیب یک و دو و سه روی دسته ساز بچینید . من همیشه به هنرجویانم میگویم که دقیقا مثل رانندگی عمل کنید . اول آینه و کمربند ایمنی و صندلی خود را تنظیم کنید . سپس شروع به رانندگی کنید . در سه تار نوازی هم همین کار را انجام دهید . اول وضعیت نشستن و قرارگیری دست راست روی صفحه و دست چپ روی دسته را تنظیم کنید ، سپس شروع کنید به نواختن . این یک کلیدی و ضروری است که حتما قبل از نواختن باید رعایت کنید .

 

وقتی کف دست به صفحه میچسبد چه اتفاقی میفتد ؟

 

اولین اتفاقی که می افتد این است که انگشتانتان به پرده ها نمیرسد . میتوانید همین الان امتحان کنید . دوم اینکه از نظر ارگونومیک غلط است و بعد از دقایق کوتاهی مچتان خسته میشود و  در دراز مدت باعث ایجاد آرتروز و دردهای مزمن در ناحیه مچ و ساعد دست چپتان میشود . دوستان این موضوع را خیلی جدی بگیرید . چون خودم دیده ام عزیزانی را که به این مشکلات دچار شده اند و الان نه تنها نمیتوانند ساز بزنند ، بلکه در انجام کارهای روزمره خود به مشکل بر خورده اند .

 

 

 

سوزش در نوک انگشتان

 

این سوزش به علت انگشت گذاری های مکرر اتفاق می افتد و معمولاً به دلیل تمرین زیاد است . به مرور زمان پوست نوک انگشت کمی ضخیمتر میشود و بعد از آن دیگر سوزش اتفاق نمی افتد . در سازهای دیگری همچون ویلن و گیتار و تار هم این سوزش در نوک انگشتان بوجود می آید که جای هیچ نگرانی نیست .

 

خستگی کمر و گردن

 

دوستان پیشنهاد میکنم این موضوع را خیلی جدی بگیرید چون در دراز مدت احتمال وقوع دیسک گردن و دیسک کمر وجود خواهد داشت . موقع تمرین از صندلی پشت دار استفاده کنید . کمر خود را کامل به پشتی صندلی بچسبانید و اصلا قوز نکنید  . اگر تمرینات طولانی است حتی المکان هر 10 دقیقه کمی راه بروید و نرمش کمر و گردن انجام دهید . وقتی در حال تمرین هستیم گاهی آنقدر غرق در تمرین میشویم که زمان و حتی فیزیولوژی بدن خود را فراموش میکنیم . پس دقت کنید استایل یک نوازنده هم در سلامت جسمش تاثیر داره هم در نواختنش .

 

 

 

« ویدئوی آموزشی این مقاله را مشاهده کنید » 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0