فروشگاه

مقالات

مقالات

تفاوت تار و سه تار چیست؟

  • انتشار1397/08/27
  • بازدید
تفاوت تار و سه تار چیست؟

واسه خیلی از علاقه مندان به موسیقی ایرانی که تازه قصد شروع ساز دارند این سوال پیش میاد که تار کار کنم یا سه تار . تفاوتش چیه. کدوم سختتره. خوب سوال خوبیه. چون خیلی شبیه به هم هستن. از نظر جنس صدا و نت و پرده ها شباهتهای زیادی بین تار و سه تار وجود دارد . خیلی از علاقه مندان سر دو راهی میمانند که کدوم را شروع کنند . عده ای دیگر از عزیزان ابتدا با سه تار شروع میکنند و سپس سراغ تار میروند چون هنوز شک دارند که خواهند توانست تار بزنند یا نه . اگر شما هم چنین سوالاتی دارید در ادامه مقاله با من همراه باشید . 

 

آموزش سه تار در وبسایت نت به نت

 

شباهت های فنی تار و سه تار

 

اگه بخواهیم از نظر پرده حساب کنیم که تعدادشون یکی هست . جفتشون ۲۵ پرده دارند . از نظر سیم میدانیم که سه تار «چهار سیم » دارد به نام های « دو -سل -دو-دو » . تار هم دقیقا همین سیمها رو داره فقط از هرکدوم ۲ تا دارد . یعنی « دو دو - سل سل- دو دو » یعنی در کل، تار ۶ عدد سیم دارد. سیم اخری ضخیم تر به همراه سیم کنارش دو کوک میشوند . انگشت گذاری ها در تار و سه تار شبیه بهم هستن . در تار چون دسته ضخیم تر است مقداری انگشت گذاری سخت تر میشود . پ اما اساسا شبیه به هم هستن.
روی کاسه سه تار صفحه چوبی وجود دارد . صدایش زیرتر است و با تغییرات هوا و رطوبت تغییری نمیکند و صدایش کمتر و ضعیفتر از تار است . سه تار ناله های احساسی و سوز ناکتری دارد.  روی کاسه تار پوست قرار دارد. پوست وسعت و طنین بیشتری به صدای ساز میدهد . اما مشکل پوست این است که با کوچکترین تغییرات هوا صدای ساز تغییر میکند . مخصوصا رطوبت،در فضای مرطوب پوست تار شل میشود و ساز صدای خیلی بمی پیدا میکند . کاسه سه تار معمولا از ترکه های چوب ساخته شده و ملاقه ای شکل است . اما کاسه تار از کنده درخت توت میسازند. به این صورت که کنده درخت توت را از وسط به دو نیم میکنند ، طبق الگویی داخل انهارا میتراشند و بهم متصل میکنند . از نظر مضراب اگر بخواهیم مقایسه کنیم ، مضراب سه تار با ناخن زده میشود و انگشت سبابه به صورت رفت و برگشت سیم را به صدا درمی آورد. اما مضراب تار یک تکه فلز برنجی است که در انتهای آن موم قرار دارد . انرژی مضراب تار از حرکت مچ تولید میشود و مضراب بین انگشت شصت و سبابه و کناریش قرار میگیرد و با حرکت بالا و پایین مچ به سیم  ضربه میزند . از نظر شخصیتی بخواهید در نظر بگیرید سه تار مثل دختر است. (ظریف و طناز) و تار مثل پسر است (قوی و چابک) است . پس سعی کنید باهاشون مثل روحیاتشون برخورد کنید.

 

 

لینک آموزش مقدماتی سه تار ( معرفی مجموعه آموزشی )

 

 

تار بهتر است یا سه تار؟

 

این سوال را خیلی از دوستان میپرسند. ولی این سوال مقداری بی معنی است . چون واقعا باید ببینید به کدوم علاقه دارید. از نظر مبلغی سه تار ارزانتر از تار است به عنوان مثال اگر یک ستار معمولی و مبتدی ۴۰۰ هزار تومن باشد یک تار مبتدی ۲ میلیون تومان است. اما پیشنهاد میکنم اگر بین تار و سه تار دو دل هستید با سه تار شروع کنید، بعد که مقداری راه افتادید، تار را رحتتر یاد خواهید گرفت. اگرم هم دیدید که ادامه نخواهید داد هزینه زیادی نکرده اید. ساز تار یکم مشکل تر است. من خودم اول با سه تار شروع کردم بعد تار تهیه کردم . خیلی راحت و زود تکنیکهای تار را یاد گرفتم . چون واقعا تفاوت چندانی باهم ندارند . فقط در نحوه مضراب زدن تفاوت دارند . اما اگر قاطعانه از همان ابتدا تصمیم به یادگیری تار دارید ، پس در اولین مرحله یک تار خوش صدا تهیه کنید و استاندارد تا با نواختنش لذت ببرید و انگیزه پیدا کنید . 

 

جهت خرید سه تار به این لینک مراجعه کنید

 

نظر دهید (برای اعضا)

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما