چگونه از نواختن سه تار لذت ببریم ؟

  • انتشار1397/06/28
  • 1 نفر
  • 877بازدید
چگونه از نواختن سه تار لذت ببریم ؟

دوستان گلم سلام . هدف از نوشتن این مقاله این بود که صحبتهایی فراتر از بحث آموزش سه تار و نواختن آن با شما داشته باشم . نمیدانم در چه مرحله ای از نوازندگی هستید و با نواختن سه تار چه احساسی به شما دست میدهد . اما در این قصد دارم در این مقاله به شما یاد بدهم چگونه از نواختن سه تار لذت ببریم . مطالبی که خواهید خواند تجربیات شخصی بنده است . چون احساس خوب و مثبتی از نواختن سه تار به دست می آورم ، گفتم با شما به اشتراک بگذارم تا شما هم این احساس را تجربه کنید .

 

 

چرا سه تار می نوازیم ؟

 

تا به حال شده با خودتان بگویید چرا سه تار مینوازم ؟ و اصلا چرا این ساز را انتخاب کردم ؟ با جرات میگویم نه . البته به شما حق میدهم . چون هیچ کجا و در هیچ آموزشگاهی به ساز از این زاویه نگاه نمیکنند . همه فقط تکنیک به شما آموزش میدهند که شما فقط یه آهنگی را بنوازید و دل خودتان را خوش کنید که آهنگی را نواخته اید . آن هم آهنگی که هزاران با نواخته شده . برگردیم سر سوال خودمان ، که چرا سه تار مینوازیم . من دیدگاه خودم را برایتان میگویم . چیزی که من از سه تار دریافتم این بود که میتواند یه همدم خوب برایم باشد . شاید بپرسید خوب این همه ساز . یعنی آنها نمیتوانند همدم باشند ؟ باید بگم چرا . اما نمیدانم چطور بگویم . سه تار انگار یه جوری تنهاست و شما اگر در برهه ای از زندگی تنها بوده باشید ، میتوانید با ساز سه تار ارتباط برقرار کنید . توصیف دیگر من از سه تار یک دختر شیطونه که الان در یک قسمتی از زندگی دلش شکسته و در تب و تاب مشکلاتی قرار گرفته . گاهی غصه میخوره و گاهی شاد است . به دوستانش کمک میکند . غم آنها را میخورد . به همه کمک میکند و شب دل خودش غمگین است . و نیاز به یک همدم مهربان دارد . من و شما همدم او میشویم . شما هم شاید برداشت مخصوص به خودتان را دارید که سراغ این ساز آمدید . یک سری احساس هایی مشترک بین ما هست که به این باور رسیدیم که با سه تار میتوانیم ارتباط برقرار کنیم و با آن دردل دل کنیم . حالا با توصیفاتی که برایتان کردم ، ببینیم چطور میتوان از نواختن سه تار لذت برد .

 

آموزش مقدماتی سه تار « بخش ماهور »

 

هرآنچه به شما الهام میشود روی ساز بیاورید ؟

 

سه تار سازی است تنها . نه اینکه نتوان در گروه نوازی از آن استفاده کرد . تیپ شخصیتی آن تنهاست و تک نوازی با آن فوق العاده زیباست . حتما شما هم دوست دارید لذت این تکنوازی را تجربه کنید . من تصور میکنم شما در سطح مبتدی هستید و با این پیش فرض داستان را دنبال میکنیم . من به عنوان مثال دستگاه ماهور را انتخاب میکنم .  سه تارتان را بردارید و روی پرده های ماهور به صورت بداهه انگشت گذاری کنید و مضراب بزنید . اصلا آهنگ خاصی را دنبال نکنید . به این نکته اشاره کنم ، همیشه یک « ریکورد » صدا دنبالتان باشد یا با ریکوردر موبایلتان صدای تمریناتتان را ضبط کنید . کاری نداشته باشید چه آهنگی میزنید . هر موقع تصمیم گرفتید برای دلتان بنوازید حتما صدا را ضبط کنید ، بعد میگوییم چه اتفاقی می افتد . هرچه به ذهنتان میرسد را روی ساز پیاده کنید . روی همه پرده ها مانور بدهید . روی تک سیم مضراب بزنید و از خودتان آهنگ خلق کنید . وقتی احساس خودتان روی ساز آمد ، یه احساس زیبایی سراغتان می آید . آن بعد خداگونه خودتان را درک خواهید کرد . چون خالق یک هارمونی و هماهنگی شده اید . در هین این نواختن های بداهه به یک ملودی مرتب شده ای دست پیدا میکنید . یعنی آنقدر مینوازید تا یک ملودی یا یک آهنگ مشخصی از بین این ملودی ها بیرون می آید . این دقیقا شروع یک آهنگسازی است . به نظر لذت بخش ترین بخش موسیقی ، همان بخش آهنگسازی است . از حرکت روی پرد ها و نت های سه تار به یک ملودی واحدی رسیدید به نام آهنگ . حال اینجاست که آن ریکوردی که با موبایلتان انجام دادید بهتان کمک میکند وگرنه در بداهه نوازی ، یک ملودی یک بار می آید و دیگر تکرار نمیشود و فقط صدای ضبط شده باعث میشود تا قطعه ای را که نواخته اید را روش کارکنید و بهش شاخ وبرگ بدهید . اگر مایل بودید مقاله نواخته های خود را ضبط کنید را بخوانید  . 

 

 

 

به صداهای تولید شده توجه کنید و روی آن تعمق کنید

 

بیاید کمی به ندای درون خودمان توجه کنیم . منظورم همان حالات درونی ماست . وقتی به سیمی مضراب میزنید ، چشمانتان را ببندید و ارتعاش آن صدا را دنبال کنید . صدا را خفه نکنید . بگذارید تا ارتعاش آن سیم خود به خود قطع شود . شما فقط شنونده باشید . بعد یک پرده بگیرید و مضراب بزنید . باز به صدای آن نت با دل و جان گوش کنید . ببینید چقدر لذت بخش است . این حس و حال را یک روز که در طبیعت بودم به دست آوردم . وقتی در اولین آهنگ اونقدر بهم حال داد ، تصمیم گرفتم بقیه آهنگها را هم به این شکل بنوازم و ارتعاش آن صدا را با دل و جانم حس کنم . از نظر فیزیکی هر جسمی مرتعش شود و فرکانسی تولید کند ، اجسام هم فرکانس خود را که نزدیکی آن باشد را پیدا میکند و آن را مرتعش میکنم . حالا تصور کنید این جسم قلب شما باشد . وقتی با سیم سه تار هم فرکانس شد و نوای آن هم به گوش شما رسید ، چه حال خوب و زیبایی به شما دست میدهد . این تجربه خود بنده بود . امیدوارم شما هم این حس و حال را تجربه کنید . پیشنهاد میکنم ، هر موقع به طبیعت رفتید ، سازتان را با خودتان ببرید و در طبیعت این حال را تجربه کنید و حاصلش را با من در میان بگذارید . موفق و پیروز باشید .

 

از شما دعوت میکنم ویدیوی مربوط به این مقاله را مشاهده کنید 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (1)

ايرج شمسايى

تاریخ ارسال :1397/08/14

سلام. خيلى جالب و در حوزه هنر آموزى در ميهن ما بينظير بود. من در اين مورد حدود ده سطر نظريه نوشته بودم كه متاسفانه بازنويسى ان اعداد پايانى اشكال برانگيز شد بصورتى كه براى باز نويسى مجدد تمام پيام از ضفحه ناپديد شد و همزمان رغبت نوشتار مجدد من را نيز به همراه خود برد.

0