تجربیات ندا در مورد سه تار نوازی

  • انتشار1398/07/30
  • 1 نفر
  • 306بازدید
تجربیات ندا در مورد سه تار نوازی

در ابتدا ندا موسوی را به شما معرفی میکنم و بعد چند ویدئو از تجربیات او را مشاهده خواهید کرد . ندا یکی از هنرجویان خوب و پر تلاش بنده است . ایشان در کلاس های خصوصی من شرکت میکند و بسیار با انگیزه و مصمم است . ذهن کنجکاوی دارد و در مورد جزئی ترین نکات سه تار تحقیق میکند و وقتی مشکلی برمیخورد خودش راه حلش را پیدا میکند . گاهی ایده ها و تجربیاتش را برای من تعریف میکرد و این باعث شد جرقه در ذهن من بخورد که تجربیاتش را به صورت ویدئو در بیاوریم و در اختیار هنرجویان مبتدی قرار دهیم . بدون شک این ایده ها و تجربیات برای هنرجویان هم سطحش مفید خواهد بود . زمان این ویدئوها کوتاه است ولی میتواند حاوی پیامی بزرگ باشد .

من پیش از آغاز هر ویدئو مختصری در مورد آن ویدئو توضیح میدهم تا اگر ابهامی برایتان بود ، کاملاً برطرف شود . از شما دعوت میکنم به دیدن این ویدئوها

 

حفظ شدن میزانها

 

ندا به این نتیجه رسیده که برای اینکه بخواهید یک آهنگ را حفظ کنیم باید میزان به میزان جلو برویم . حفظ شدن یک صفحه نت با نگاه اول کمی پیچیده به نظر میرسد . اما وقتی میزان ها را یکی یکی حفظ شدید و آنها را بهم وصل کردید ، خواهید دید خیلی راحت یک صفحه نُت را نواخته اید . به این صورت که ، میزان اول را مینوازید و حفظ میکنید، بعد میزان دوم را مینوازید و حفظ میکنید . حالا میزان اول و دوم را باهم از حفظ مینوازید در ادامه میزان سوم را به آن اضافه میکنید و این داستان تا میزان آخر ادامه پیدا میکند . 

 

 

 

 

چسباندن برچسب روی پرده ها

 

شاید اوایل نوازندگی سه تار با جای پرده ها آشنا نباشید و موقع انگشت گذاری ، دنبال پرده مورد نظر بگردید . ندا برچسبهایی روی دسته سازش چسبانده و نام هر پرده را روی آن نوشته . الان به راحتی و با سرعت جای هر پرده را پیدا میکند . قبل از انجام این کار از من پرسید، زدن برچسب در روند یادگیری من مشکلی ایجاد نکند ؟

سوال خوبی بود . خیر . زیرا پس از مدتی که برچسب روی دسته بود و تمرینات را ادامه دادید، با جای پرده ها روی دسته آشنا میشوید و دیگر نیازی به آن برچسب ها نخواهید داشت و خودتان آنها را خواهید کند 

 

 

 

 

درد انگشتان موقع انگشت گذاری

 

روزهای اول تمرینات انگشت گذاری روی سیم های اول و دوم ندا از این موضوع ناراحت بود که دردی دربند انگشتانش احساس میکند و حتی بعضی از هنرجویان سوزشی در نوک انگشتانشان احساس میکنند که . طبیعتاً اوایل نوازندگی این گونه دردها احساس میشود . من همیشه برای هنرجویان روزهای اول باشگاه بدنسازی را مثال میزنم . تقریباً یک هفته الی ده روز دردهای عضلانی را خواهید داشت و بعد از آن عضلات عادت میکنند و دیگر دردی نخواهید داشت . در مورد نوازندگی هم این موضوع صادق است . از این بابت اصلاً نگران نباشید . برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، پیشنهاد میکنم مقاله خستگی های ناشی از نوازندگی سه تار را مطالعه بفرمایید . 

 

 

 

خوردن ناخن به صفحه سه تار

 

خیلی از هنرجویان درباره سوال میپرسند . البته پیش از بیان راه حل این نکته را بگویم ، خوردن ناخن به صفحه در بعضی مواقع طبیعی است . اما اگر زیاد این اتفاق می افتد باید مشکل را حل کنید . اگر از مضرابهای سیمی برای نواختن سه تار استفاده میکنید سعی کنید مضراب خیلی کم به صفحه برخورد کند زیرا باعث خراشیدگی صفحه میشود و بنده خودم این را تجربه کردم و مجبور شدم ساز را برای تعمیر خدمت استاد ببرم . و اما چه کار کنیم که مضراب کمتر به صفحه بخورد . 1-  زاویه مچ دستتان را کمی تغییر دهید 2- ناخنتان راصحیح سوهان بزنید . پیشنهاد میکنم مقاله ناخن نوازنده سه تار را مطالعه نمایید .

 

 

 

 

برای تنوع کمی آهنگ های مختلف تمرین کنید

 

درسها و تمرینات کتاب کمی خشک است و کمتر فضای ملودیکی یا ریتمیک در بین آنها دیده میشود . لذا برای اینکه از درسهای کتابی زده نشوید گاهی آهنگ تمرین کنید . موضوعی برایم خیلی جالب بود ، اینکه ندا خودش آهنگ ای کاروان محسن نامجو را به صورت گوشی برایم نواختن . به این صورت که آهنگ را شنیده بود و کم کم نت های آن را روی دسته سه تار پیدا کرده بود . از این حرکت خلاقانه او خوشم آمد و تصمیم گرفتم مقاله چگونه هر آهنگی را با سه تار بنوازیم را نوشتم .

 

 

 

 

برای تمرین مضراب ندا یک ایده خوب دارد

 

تقریباً جلسه چهارم بود که ندا این ایده را داد . من خودم قبلاً به این ایده پی برده بودم و معمولاً به هنرجویانم پیشنهاد میدهم . اما این روش را ندا خودش کشف کرد و به من گفت . و اما ایده چیست ؟ برای تقویت مضراب نیاز نیست حتماً ساز در اختیارتان باشد . شما میتوانید روی هر سطح صافی تمرین مضراب کنید . مثلاً روی پایتان روی یک کتاب و حتی روی موبایلتان . اصل مضراب زدن همان حالت ضربه زدن انگشت سبابه است که آن را بدون ساز میتوانید تمرین کنید . در این مورد ندا برایتان توضیحاتی میدهد . مشاهده کنید

 

 

 

برای کوک سه تار سعی کنید از گوش خود کمک بگیرید 

 

در این ویدئو ندا از تجربه بسیار خوبی برایتان میگوید . او سعی میکند خیلی به تیونر وابسته نشود و تا آنجا که میتواند از گوش خود کمک بگیرید . هر موقع سازش را میگرفتم تا کوک کنم ، از من میخواست نام آن نت را برایش بگویم و او سعی میکرد صدای نت را به خاطر بسپارد تا بتواند به صورت گوشی سه تار خود را کوک کند . اگر در ابتدای کار هستید پیشنهاد میکنم مقاله کوک سه تار در 3 دقیقه را مطالعه کنید .

 

 

 

 

برای رفع اشکال، نواخته های خود را ضبط کنید

 

این ایده جالب را هم من همیشه به هنرجویانم میگویم و این بار سورپرایز شدم که ندا خودش این موضوع را کشف کرد و برای من گفت . او هر بار تمرین میکرد صدای مضراب زدن خود را ضبط میکرد و بعد گوش میداد . با این کار به ایرادت خود پی میبرد . نکته دیگری که قابل توجه بود این بود که، زیر نت ها اسمشان را با فارسی مینوشت تا بتواند آنها را حفظ شود . شما هم میتوانید این کار را انجام دهید . فقط اوایل نوازندگی این کار نیاز خواهد بود . کم کم که پیش میروید نام و جای هر نت را حفظ میشوید .

 

 

 

شما هم اگر تجربیات و یا نواخته ای دارید به آی دی تلگرام وبسایت بفرستید تا آن را در سایت قرار دهیم    info_notebnote@ 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (1)

منصور عارفی

تاریخ ارسال :1398/08/11

سلام .تجربیات خانم ندا خیلی جالب بود و تلاش و پشتکارشون بهم انگیزه داد برای این بانوی سرزمینم از صمیم قلب ارزوی توفیق می کنم .امیدوارم تلاش کنند و هرروز پیشرفت داشته باشند. از دیگر دوستان هم می خوام تجربیاتشون را برای استاد اقبال بفرستند تا علاوه برااستفاده دیگران سایت نت به نت پر بار تر بشه .ممنون

0