مترونوم چیست؟

  • انتشار1397/05/10
  • 455بازدید
مترونوم چیست؟

مترونوم پاندولی

دراین پست قصد دارم شما را با یک وسیله آشنا کنم که اگه تازه نوازندگی رو شروع کردید . حتما ازش استفاده کنید . چون خیلی کارش درسته . تا حالاشده توی پارک یا توی حیاطتتون در حال راه رفتن باشید و همینطور که راه میرید به سنگفرشها دقت کنید؟ بعد سعی کنید راه رفتنتون را با سنگ فرشها هماهنگ کنید ؟ یعنی هر قدمی که بر میدارید پاتونو بزارید روی هرکدوم از جدولها . مثل جدولهای بازی (لی لی) . ذهن شما یه الگویی واسه خودش پیدا میکنه که مرتب بشه وهدفمند . بعد حتی قدمهاتونو میشمارید این مثال رو براتون زدم که بگم کار اصلی مترونوم همینه . به شما یه الگویی از ریتم میده که بتونید قطعات رو طبق یک الگوی منظم . هماهنگ کنید و تمپوی قطعه ای رو که مینوازید ثابت نگه دارید . به این صورت که ضربات پی در پی  ایجاد میکنه و به ذهن شما یه الگوی مرتب ریتمیک میده وشما روی ریتم مینوازید . مترونوم اولین بار در سال 1814 میلادی توسط مخترع آلمانی به نام <<یوهان ملتس>> ساخته و معرفی شد . در شکل زیردستگاه مترونوم رومشاهده میکنید . طرزکار اون به این شکله که مثل ساعت کوک میشه و با فنر و اجزای مکانیکی که مشابه اون تو ساعتهای شماطه دار است کوک میشه. و یه میله پاندول شکل داره که بعد از کوک کردن به چپ و راست حرکت میکنه و صدایی مثل (تیک تاک) تولید میکنه و یه وزنه روی این اهرم قرار داره که با بالا و پایین بردن اون وزنه سرعت ریتم مترونوم تغییر میکنه.عیب این مدل مترونوم اینه که  قیمتش یکم بالاست و راحت نمیشه همه جا با خودمون ببریم . اما خوب اصل ریتم و صداس دیگه و حالت نوستالژیک و فاخری داره مثل گرامافون که دقیقا صدای صفحه اون از حرکانیکی مکانیکی به اصوات شنیداری تبدیل میشه . در شکل زیر یه نمونه از این مدل رو مشاهده میکنید .

 

 

مترونوم دیجیتالی

با پیشرفت علم الکترونیک و دستگاه های دیجیتال « مترونوم های دیجیتالی » وارد بازار میشه با قیمت پایینتر و حجم کمتر که با استقبال خوبی هم روبرو شد . قابلیت جالبی که این مدل داره به غیر ازمترونوم ، تیونر هم داخل این دستگاه است این دستگاه با یه باطری قلمی راه اندازی میشه . داخلش یه اسپیکر کوچک قرار داره که صدای تیک تاک مترونوم رو به صورت بیب بیب تولید میکنه و سرعت ریتم اون با دکمه های روی اون قابل تنظیمه. در شکل زیر یه نمونه ازاین این رو مشاهده میکنید .

 

 

اپلیکیشن مترونوم

اما تکنولوژی بازهم ادامه داد و کوتاه نیومد و کار رو باز برای ما راحتتر کرد . با پیشرفت علم نرم افزار و تلفن های همراه هوشمند ، « اپلیکیشن مترونوم » برای سیستم عامل های مختلف تولید شد . با قیمت خیلی ناچیز و حتی دانلود به صورت رایگان . که واقعا این مدل خیلی به صرفه است . کم حجم ، رایگان و اینکه همه جا دنبالتونه و میشه گفت هشتاد درصد نوازندگان از این اپلیکیشنها استفاده میکنند. در شکل زیر تصاویر این اپلیکیشن ها رو مشاهده میکنید . 

 

 

 

 

 

 

 

 به کانال تلگرام ما بپیوندید .  لینک کانال تلگرام

 

 

 

 

 

 

 

 

0