نکات مهم در مورد مضراب ریز سه تار

  • انتشار1397/06/21
  • 0 نفر
  • 3574بازدید
نکات مهم در مورد مضراب ریز سه تار

 

اکثر هنرجویان سه تار با مضراب ریز مشکل دارند . نه تنها هنرجویان مبتدی بلکه هنرجویان سطوح بالاتر هم گاهی با « مضراب ریز » در سه تار مشکل دارند . همه استادان فقط روش انجام ریز را به آنها آموزش میدهند . یکی نیست بگوید اصلا مضراب را چگونه تقویت کنیم یا بگوید فرمان عصبی آن چگونه شکل میگیرد . هرچه در کتابها و مقالات و اینترنت جستجو کردم مطلبی در این باره نیافتم . لذا با استفاده از تجربیاتم و تفکر در این رابطه ، راه رفع این مشکل را پیدا کردم که در ادامه مقاله به عرضتان میرسانم

 

مضراب ریز چگونه تشکیل میشود ؟

 

همانطور که میدانید ، مضراب ریز در سه تار ، حاصل مضرابهای راست و چپ است که به صورت سریع انجام میشود . یک مضراب ریز هرچه « پُرتر » و ممتد تر باشد بهتر است . اکثر دوستان از این گله مند هستند که مضراب ریزشان ناقص است . یا ناخنشان مانع سرعت ریز میشود یا به صورت پیوسته مضراب نمیخورد و یا دستشان درد میگیرد و مشکلاتی از این قبیل . البته باید بگویم اصلا جای نگرانی نیست . خیلی از عزیزان به این مشکل بر میخورند که قابل حل است . بیایید ببینیم علت این موضوع چیست؟ 1 – عدم تمرین کافی 2 – وضعیت غلط دست   3 -  عدم صدور فرمان مغز

 

عدم تمرین کافی

مضراب ریز هم مثل بقیه مهارتها و تکنیک های سه تار نیاز به تمرین دارد . تمرین آن هم بسیار ساده است . راز تمرین سه تار « از آهسته شروع کن و کم کم به آن سرعت بده » است . متاسفانه 90 درصد هنرجویان سه تار این موضوع را رعایت نمیکنند .از همان ابتدا میخواهند سرعت ریزشان زیاد باشد . یک ریز خوب باید در طی چند ماه شکل بگیرد و کامل شود . اصلا در مورد آن عجله نکنید .

 

وضعیت غلط دست

گاهی به علت وضعیت قرار گیری دستتان روی صفحه ساز ، مضراب ریزتان شکل نمیگیرد . مثلا ناخنتان به سیم گیر میکند یا در مضراب برگشت « مضراب چپ » پشت ناخن به صفحه برخورد میکند . بایستی تغییراتی در وضعیت دستتان بدهید . کمی مچ را حایل کنید یا مقداری دستتان را جمع کنید تا راحت بتوانید مضراب راست و چپ را اجرا کنید . پیشنهاد میکنم مقاله مکان صحیح دست برای مضراب سه تار را مطالعه کنید .

 

 

عدم صدور فرمان مغز

مغز حرکتهای یکسان را مثل یک فرکانس در خود ذخیره میکند . بد نیست مقداری از فرکانس مغز برایتان بگویم . مغز انسان به عنوان بزرگترین کامپیوتر هستی دارای سیستم پیچیده ای است . در مغز انسانها فرکانسها عامل استمرار یک حرکت ، حافظه وهمچنین خواب و رویا هستند . از فرکانسهای معروف مغز آلفا و گاما هستند . وقتی یک حرکتی را مستمر و به صورت یکسان انجام دهید ، چون تبدیل به یک فرکانس ثابت میشود ، در ناخود آگاه شما در سلولی به صورت حافظه قرار میگیرد . ساده ترین مثال آن رانندگی است . اوایل رانندگی باید کامل حواستان به گاز و کلاچ و دنده و آینه و غیره ..... میبود . اما پس از چند ماه رانندگی ، دیگر هیچ نیازی به تمرکز روی اینها نداشتید . همه چیز کاملا هوشمند توسط مغز شما انجام میشد  و فرمان به صورت کاملا ناخود آگاه از مغز به پای شما برای فشردن پدال گاز و همچنین فرمان تعویض دنده از مغز به دست شما برای تعویض دنده صادر میشد . پس دقت کنید که تمرین کافی و مستمر داشته باشید تا فرمان مضراب راست و چپ در ناخودآگاهتان قرار گیرد .

 

 

 

چگونه یک مضراب ریز صحیح داشته باشیم؟

 

با توجه به توضیحات فوق فهمیدیم که « تمرین » مهمترین عامل برای تقویت « مضراب ریز » در سه تار است . در ادامه به شما سه تمرین میدهم که با انجام قدم به قدم آن ، میتوانید مضراب ریز خود را تقویت کنید . این تمرینات سه گانه که از سرعت کند به سرعت تند افزایش میابد باعث میشود که فرمانهای صحیح یا بهتر بگویم فرکانسهای صحیح از مغز به انگشت سبابه شما ارسال شود . در قسمت پایین سه تصویر برای شما آماده کرده ام که با تمرین آنها مضراب ریزتان تقوبت میشود . تصویر اول تمرین مضراب ریز با سرعت چنگ است .  تمرین دوم مضراب ریز با سرعت دولاچنگ و تصویر سوم تمرین مضراب ریز با سرعت سه لاچنگ  . میزان در هر سه تمرین 2/4 است .  دوستان دقت نمایید تمام تمرینات به صورت مضراب « راست و چپ » اجرا شود . در درس « چنگ» به عنوان نمونه بالای نت ها علامت مشخصه مضراب راست و چپ  گذاشته شده . هر سه درس را روی سیم اول « دو دست باز» بنوازید  . 

 

1 – تمرین با سرعت چنگ 

این تمرین کندترین حالت مضراب ریز است  . یعنی به ازای هر نت سیاه دو مضراب میخورد. یعنی در هر میزان چهار، مضراب راست و چپ خواهیم داشت . سعی کنید دقیق و طبق ثانیه این تمرین را انجام دهید و سرعت مضراب دقیقا طبق الگو باشد . بالای نت ها علامت های راست و چپ مشخص شده . دقیق مضرابهای راست و چپ را اجرا کنید  . پس در هر میزان چهار مضراب راست و چپ خواهیم داشت. 5 دقیقه برای این تمرین زمان در نظر بگیرید .

 

 

 

 

2 – تمرین با سرعت دولاچنگ

در این تمرین سرعت دوبرابر قبلی میشود . یعنی به ازای هر نت سیاه چهار نت دولاچنگ خواهیم داشت . پس چهار مضراب راست و چپ میخورد. بنابراین در هر میزان هشت مضراب راست و چپ خواهیم داشت . با دقت این تمرین را اجرا کنید . شاید کمی انگشتتان درد بگیرد . اصلا نگران نباشید . این موضوع طبیعی است . عضلات و مفاصل در حال شکل گیری و همچنین ورزیده شدن است . هرموقع انگشتتان خسته شد ، 20 ثانیه به انگشتانتان استراحت بدهید ، به این صورت که مچ خود را باز و بسته کنید تا کمی مفاصل استراحت کند . دوستان سعی کنید سرعتتان دقیق مثل نتها باشد . به مدت 5 دقیقه این درس را تمرین کنید . 

 

 

 

 

3- تمرین با سرعت سه لاچنگ

در این درس سرعت خیلی زیاد میشود . یعنی چهار برابر درس چنگ میشود . یعنی به ازای هر نت سیاه هشت نت سه لاچنگ خواهیم داشت . بنابراین در هر میزان شانزده مضراب راست و چپ خواهیم داشت . در حقیقت این سرعت اصلی مضراب « ریز » در سه تار است . هدف ما دسترسی به این سرعت است . البته به صورت ممتد و صحیح . پس تاکید میکنم ، حتما از کند شروع کنید و مرحله به مرحله به این سرعت برسید . 5 دقیقه تمرین برای این درس در نظر بگیرید .

 

 

 

 

 

سخن پایانی

دوستان عزیزم مضراب ریز خیلی در قطعات و آهنگ های سه تار کاریرد دارد و اجرای صحیح آن هم برای خودتان لذت بخش است و همچنین احساس خوبی به شنونده شما میدهد . پیشنهاد میکنم خیلی خوب و مرتب تمرین کنید . کار خاص و پیچیده ای هم نیست . سه تمرین برای شما در نظر گرفته ام که هرکدام پنج دقیقه ، یعنی جمعا پانزده دقیقه زمان میبرد . قبل یا یا بعد تمرینات کتابتان تمرینات فوق را انجام دهید . طبق تجربه اگر 2 هفته این تمرینات را کامل انجام دهید ، مضراب ریزتان حسابی تقویت میشود . موفق وپیروز باشید

علی اقبال

« ویدئوی مربوط به این مقاله را مشاهده کنید »

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0