چگونه بدون رفتن به کلاس سه تار یاد بگیرم؟

  • انتشار1397/10/26
  • 0 نفر
  • 592بازدید
چگونه بدون رفتن به کلاس سه تار یاد بگیرم؟

عنوان مقاله برای کسانی که قصد دارند سه تار را بدون استاد یاد بگیرند هم جذاب است و هم سوال بر انگیز . البته حتما به این موضوع پی برده اید که منظور از یاد گیری سه تار آن هم بدون استاد چیست . درسته ، آموزش مجازی سه تار یا همان آموزش از طریق اینترنت است . به لطف گسترش اینترنت در تار و پود زندگی انسانها ، تقریباً هر مهارتی را میتوان بدون استاد یاد گرفت . البته نه اینکه بدون استاد ، به جای اینکه شما پیش استاد بروید ، استاد را در کنار خود خواهید داشت . سالها قبل با کتابهای آموزشی مهارت های مختلف را فرا میگرفتیم . اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی های  مالتی مدیا و در دسترس بودن آن برای تمام اقشار جامعه ، میتوانیم هر مهارتی را به صورت ویدئوهای آموزشی و یا فایلهای صوتی و تصویری بیاموزیم . یادگیری سه تار هم از این قاعده مستثنی نیست . هنرجویانی که بنا به دلایلی که ذکر خواهم کرد ، توانی رفتن به کلاس آموزشی سه تار را ندارند ، میتوانند به روش مجازی سه تار بیاموزند .

 

چه کسانی از آموزش سه تار به روش مجازی استقبال میکنند

 

طبق تجربه و صحبت با هنرجویان مجازی سه تار، دریافتیم که علاقه مندان به یادگیری سه تار به صورت مجازی به چند دسته تقسیم میشوند 1 – آنهایی که توانایی مالی کافی برای رفتن به کلاس ندارند 2- آنهایی که وقت کافی به دلیل مشغله کاری ندارند 3- آنهایی که در مناطق محروم کشور زندگی میکنند به دلیل بعد مسافت به استاد دسترسی ندارند 4- هموطنان مقیم خارج کشور

و البته بعضی عزیزان هم به دلیل راحتی آموزش آنلاین این روش را انتخاب میکنند . اگر بخواهیم نگاه ریز بینانه تر داشته باشیم اکثر مردم به دو دلیل اولی که ذکر شد به آموزش مجازی روی می آورند . « پول و زمان » چیزی که فقدانش بیشتر در جامعه ما احساس میشود . البته ناگفته نماند هزینه آموزش در ایران به مراتب کمتر از کشورهای دیگر است .

 

مزایای یادگیری سه تار به روش مجازی

 

در این روش همه چیز را خودتان مدیریت میکنید . از زمان یادگیری دروس تا تمریناتی که باید انجام دهید . هزینه ای که میپردازید بسیار پایینتر است نسبت به کلاس حضوری و همچنین زمان شما برای رفت و آمد به کلاس هدر نمیرود . بیایید یک سناریو را تصور کنیم . خودتان را در نقش یک علاقه مند به ساز سه تار قرار دهید که قصد دارید این ساز را یاد بگیرید . اما نه وقت کافی برای رفتن به کلاس دارید و نه پول کافی . برای اینکه بتوانم طبیعی تر داستان را جلوه دهم همین وبسایت ( نت به نت ) را استاد مجازی شما معرفی میکنم . اولین کاری که میکنید در اینترنت سرچ میکنید . ویدئوهای مختلفی در این زمینه میبینید . در این بین به یکی از ویدئوهای آموزشی علی اقبال برمیخورید . احساس میکنید ارتباط بهتری با آموزشهای او برقرار میکنید و مطالب و درسها را خیلی ساده به شما انتقال میدهد . وارد وبسایتش میشوید و در انتهای وبسایت به آدرس کانال تلگرامی او برمیخورید . اکثر ما چون اپلیکیشن تلگرام را داریم ترجیح میدهیم آموزشها را از طریق تلگرام دنبال کنیم . به احتمال زیاد لحظه اول ورود به کانال دچار سردرگمی میشوید که « از کجا باید شروع کنم ؟ » بله حق با شماست و پس از خواندن مقالات داخل کانال  سوالات بیشتری از این قبیل برایتان پیش می آید .

 

1– با چه کتابی شروع کنم ؟

2 – نقطه شروع کجاست و کجا درسها را بیابم ؟

3 – آیا میتوانم با این روش سه تار یاد بگیرم؟

4 – چگونه بدون استاد و با استفاده از ویدئوها درسها را یاد بگیرم  ؟

5- از کجا سه تار تهیه کنم

 

این سوالات برای شما بعضاً به نگرانی تبدیل میشود . اگر کمی کم همت و بی انگیزه باشید همان روزهای اول دلسرد میشوید و از کانال لفت میدهید . ولی اگر شور و شوق یادگیری در شما زیاد باشد ، با آقای اقبال مشورت میکنید و به دنبال اولین درس آموزشی میگردید . دوستان عاشق به شما تبریک میگویم که انگیزه و باورهای خوب برای یادگیری سه تار به روش مجازی دارید . از عزیزانی هم که هنوز به خودباوری نرسیده اند  خواهش میکنم زود جا نزنید و اصلا نگران نباشید . یادگیری به روش مجازی نه تنها خیلی شیرینه ، بلکه خیلی هم ساده است که در ادامه برایتان خواهم گفت . و اکنون در ادامه جواب سوالات بالا را تک به تک پاسخ میدهم . 

 

با چه کتابی شروع کنم ؟

 

در ابتدای کار حتما باید کتاب تهیه کنید . من خیلی روی این موضوع تأکید دارم . کتابی را که من طبق درسهای آن پیش میروم ، جلد اول آموزش سه تار از استاد جلال ذوالفنون است . به چند دلیل این کتاب را انتخاب کردم 

1 – از صفر شروع به آموزش کرده است . یعنی شما اگر هیچ اطلاعاتی از مفاهیم تئوری موسیقی هم نداشته باشید با درسهای این کتاب میتوانید مباحث مورد نیاز تئوری موسیقی جهت یادگیری سه تار را فرا بگیرید .

2- در بین تمرینات با گوشه ها و درآمد و پیش درآمد و چهار مضراب در هر دستگاهی آشنا میشوید

3 – در روند آموزش با تکنیکهای سه تار از قبیل « ریز – دراب – تکیه – خط اتصال – شلال و غیره ....» آشنا میشوید . با توجه به تکنیک مورد نیاز برای هر درس ، در انتهای آن صفحه توضیحاتی به زبان ساده داده شده است که برای هنرجو بسیار مفید میباشد .

4- در بین درسها و تمرینات ، آهنگهای زیبا و جاویدان ایرانی نیز آموزش داده شده که این برای هنرجو لذت بخش است و به خاطر تمرینات یکنواخت خسته نمیشود و برای ادامه راه انگیزه لازم را به دست می آورد .

 

 

نقطه شروع کجاست و کجا درسها را بیابیم ؟

 

در مرحله « اول » برای شروع سه تار نوازی به روش مجازی ابتدا باید دروس پیش نیاز کتاب استاد ذوالفنون را یاد بگیرید . درسهایی همچون دایره نت ها ، کشش نت ها ، استایل دست گرفتن سه تار و همچنین شیوه مضراب زدن . « توصیه میکنم حتما با کتاب پیش بروید » چون بدون کتاب سردرگم میشوید . تمام این درسهایی که داخل کتاب توضیح داده شده در وبسایت وجود دارد به همراه ویدئوی آموزشی . لذا به لینکی که در ادامه معرفی میشود درسهای پیش نیاز را مطابق با درسهای کتاب دنبال کنید و خوب یاد بگیرید . در مرحله « دوم » به درسهای اصلی کتاب میرسید . با مراجعه به لینکی که معرفی میشود . به قسمت درسهای ماهور بروید و از درس اول که « انگشت گذاری روی سیم اول » است شروع کنید . عزیزان قبل از نواختن هر درس ویدئوی مربوط به آن را یک الی دوبار مشاهده کنید و سپس روی ساز اجرا کنید . در این بخش 9 درس ماهور را به رایگان مشاهده خواهید کرد. در ضمن این 9 درس در ابتدای کانال هم به صورت رایگان وجود دارد . برای یادگیری ادامه درسها به مرحله بعد میرویم در مرحله « سوم » با مراجعه به لینک پکیج آموزشی ماهور ، این پکیج را تهیه میکنید . این پکیج شامل 29 درس میباشد یعنی کل بخش ماهور کتاب استاد جلال ذوالفنون داخل این بسته میباشد . پس ادامه این درسها را قدم به قدم دنبال میکنید . اگر مرتب و منظم درسها را کار کنید . به مدت سه ماه خواهید توانست بخش ماهور کتاب را تمام کنید . در مرحله « چهارم » به بخش شور کتاب استاد ذوالفنون میرسید . بعد از تهیه و دانلود پکیج آموزشی شور که شامل 19 درس میباشد ، شروع میکنید طبق کتاب و مشاهده ویدئوها درس ها را پیش میبرید . و این روال ادامه دارد . به مرور زمان درسهای جدید تولید میشود و شما نیز با آنها پیش خواهید رفت  . اگر واقعا قصد ادامه راه را دارید با آموزشهای استاد اقبال همراه باشید و با متد ایشان پیش بروید و از مسیر کتاب معرفی شده خارج نشوید . ترتیب مرحله به مرحله آموزش را در لینکهای زیر دنبال کنید 

مرحله اول - دروس پیش نیاز

       مرحله دوم - درسهای رایگان ماهور

     مرحله سوم - بسته آموزشی ماهور

     مرحله چهارم - بسته آموزشی شور

 

 

 

آیا میتوانم با این روش سه تار یاد بگیرم ؟

 

ببینید دوستان همه چیز به خود شما بستگی دارد . من در بین هنرجویانم کسانی بودند که با 50 یا 60 سال سن توانستند سه تار را از صفر شروع کنند و با انگیزه ادامه دادند و پس از سه ماه آهنگ مرغ سحر را نواختند . هنرجویان جوان با 20 سال سن هم داشته ام که نتوانسته اند بعد از ماه ها آهنگی را بنوازند . لذا بیاید و برای خودتان هدف مشخص کنید . شما که تصمیم به یادگیری سه تار به روش مجازی گرفته اید به دلیل محدویت های مادی یا کم بود زمان به این روش رجوع کرده اید . اگر برای خودتان برنامه بریزید و هدفمند کار کنید ، خیلی بهتر از کلاس میتوانید سه تار را یاد بگیرید . چون زمان دست خود شماست و دیگر هزینه های زیاد کلاس را ندارید . پس آموزش مجازی سه تار را  به عنوان یک فرصت خوب در نظر بگیرید و با ویدئوهای آموزشی مرتب و دقیق پیش بروید . خیلی از دوستان میگویند ما نمیخواهیم نوازنده حرفه ای باشیم . ما فقط میخواهیم به این توانایی برسیم که برای دلمان بنوازیم و یا اینکه در جمع خانواده آهنگی را بنوازیم ، من به آنها حق میدهم . هنوز کسی نیامده است برای این عزیزان تصمیم بگیرد ، همه قرار نیست حرفه ای شوند . همه قرار نیست مباحث پیچیده تئوری موسیقی را بدانند . فقط میخواهد در حدی بدانند که آهنگی را بنوازند و بس . من روش مجازی آموزش سه تار را به آنها پیشنهاد میکنم . البته من قصد دارم در ادامه راه هنرجویان را توانمندتر کنم تا قطعات پیچیده و سخت سه تار را هم بنوازند . ولی در کل بدانید فضای مجازی یادگیری سه تار کاملاً آزاد است و هرموقع درسی را به پایان رساندید میتوانید درس بعدی را یاد بگیرید . ولی برای اینکه سر در گم نشوید من برای شما یک برنامه تنظیم کرده ام که با توجه به این برنامه میتوانید خودتان را متعهد کنید . چون مغز انسان همشه دنبال یک مسیر مشخص است تا به واسطه آن بتواند برای خود برنامه بریزد . تنها تفاوت کلاس مجازی و حضوری همین « زور استاد » است. یعنی چون استاد درس را  از شما میخواهد ، مجبورید خوب تمرین کنید تا استاد شما را بازخواست نکند . اما در این روش کسی بالای سر شما نیست . حس شما ، درک شما ، گوش شما نقش تعیین کننده برای درستی و نادرستی تمرین شما خواهد بود . برنامه پیش روی شما که به صورت جدولی تنظیم شده ، برنامه ای مشخص و مدوم میباشد که میتوانید به کمک آن برای تمرینات خود برنامه ریزی کنید .

 

 

 

جدول برنامه ریزی برای دروس آموزشی سه تار

 

جدولی برای شما تنظیم کرده ام تا به واسطه آن تمرینات خود را هدفمند کنید و به واسطه آن به خود متعهد شوید . این جدول به عنوان نمونه برای شما تکمیل شده تا بدانید چگونه از آن استفاده کنید . هیچ محدودیتی وجود ندارد چه روزی تمرین کنید و همه چیز دست خودتان است . با توجه به برنامه روزانه و کار و زندگی خود روزهایی را برای تمرین سه تار برای خود در نظر بگیرید . مدت زمان تمرین هم باز به خودتان بستگی دارد . فقط هرتایمی را در جدول نوشتید ، به همان اندازه تمرین کنید . نه کمتر و نه بیشتر . بعد از پایان تمرین در خانه « تیک تایید » آن را تیک بزنید و همچنین به نسبت رضایت خود از تمرینتان به خود نمره بدهید . در قسمت ملاحضات هم میتوانید مثل تصویر زیر هر آنچه نیاز هست بنویسید . در قسمت پایین لینک فایل PDF جدول به صورت خام وجود دارد . میتوانید دانلود کنید ، از آن پرینت بگیرید و استفاده کنید . 

 

 

دانلود فایل PDF جدول برنامه ریزی

 

 

چگونه بدون استاد و با استفاده از ویدئوها درسها را یاد بگیرم  ؟

 

این جمله را چندین بار گفته ام و بازهم تکرار میکنم . شمایی که تصمیم به یادگیری سه تار به روش مجازی گرفته ای ، بنا به دلایلی نتوانسته ای کلاس حضوری بروی . مشکلاتی از قبیل « مالی – مشغله زیاد – بعد مسافت » و دیگر عواملی که برای خیلی از دوستان وجود داشته و من به آنها حق میدهم چون خودم هم این شرایط سخت را گذرانده ام و به شما این مژده را میدهم که به راحتی میتوانید با استفاده از ویدئوهای آموزشی من سه تار را یاد بگیرید . من مشکلات ریز و درشت خودم را از اوایل نوازندگی سه تار یادداشت کردم و طبق آنها برای شما ویدئو ساختم . و چون به این باور معتقدم ، وقتی مشکلی برای یکی وجود داشته باشد آن مشکل میتواند برای دیگری هم وجود داشته باشد لذا بدون شک ویدئوهای آموزشی من میتواند برای شما عزیزان موثر باشد . اما تفاوت شما با آنهایی که کلاس میروند این است که آنها استاد بالاسرشان است ولی برای شما اینطور نیست . مزیتی که روش آموزشی من برای شما خواهد داشت این است که خود کفا میشوید . یعنی خیلی در بند نت و قوانین موسیقی قرار نمیگیرید . هدف من این است که هنرجو قدرت بداهه نوازی را پیدا کند . آن آهنگی را که ازش خوشش آمد بنوازد . در جمع خانواده و دوستان بنوازد . برای خود آلبوم تشکیل دهد و بتواند برای خود آهنگسازی کند . اینها مواردی است که به جرات میگویم کمتر درباره است صحبت شده و در هیچ آموزشگاهی به شما نمی آموزند . به شما تبریک میگویم که آموزشهای من را انتخاب کرده اید و مطمئن باشید اگر به نکاتی که میگویم عمل کنید خیلی سریع به هدف خود میرسید .

 

 

 

به روش زیر درسهای آموزشی سه تار را یاد بگیرید 

 

دوستان گلم خیلی سریع برویم سر اصل مطلب . هنگامی که بسته های آموزشی را تهیه کردید ، آنها را دانلود کنید . فرقی نمیکند چه روی کامپیوتر چه روی گوشی موبایلتان ولی پیشنهاد میکنم از هر طریق دانلود کردید در کامپیوتر ذخیره کنید تا همیشه داشته باشید . چون کاربردی است ، بعد ها هم به دردتان میخورد . به ترتیب اولویت میگویم چگونه ویدئو ها را دنبال کنید . اگر تلویزیونتان فلش میخورد درسها را روی فلش بریزید و به تلویزیون منزل متصل کنید و با سازتان پای تلویزیون بشینید و طبق ویدئوها پیش بروید . چون تلویزیون های ال سی دی معمولا بزرگ هستند ، تکنیکهای سه تار و نکات مضراب و انگشت گذاری را بهتر متوجه میشوید . اگر تلویزیونتان فلش نمیخورد ، درسها را رول لپ تاپ بریزید و ببینید و درنهایت اگر لپ تاپ ندارید با گوشی خود ویدئوهای آموزشی را ببینید . و اما دیدن این ویدئو ها با دیدن فیلم فرق دارد . برای اینکه بتوانید خوب درکش کنید من راه کاری به شما میدهم . در مرحله اول ویدئوی یک درس را کامل ببینید . در هنگام دیدن به نت ها و همچنین توضیحاتی که میدهم گوش کنید . در مرحله دوم ویدئو را پخش کنید ولی نگاهتان کامل به نت ها باشد و فقط صدای ویدئو را گوش کنید تا انتهای درس . در مرحله سوم ساز را بردارید و ویدئو را پخش کنید . میزان اول درس را با دقت مشاهده کنید ، حالا خودتان سعی کنید آن میزان را بنوازید . بعد میزان دوم را پخش کنید و مثل قبل سعی کنید خودتان آن را بنوازید و همینطور الی آخر . این حداقل کاری است که باید انجام دهید . البته بعضی دوستان در همان مشاهده اول کل ویدئو ساختار کل آهنگ را میفهمند و شروع میکنم به نواختن از روی نت ها که این بستگی به توانایی هر نوازنده دارد . پس اصلا از این بابت نگران نباشید که چرا طول میکشد تا یک آهنگ را یاد بگیرید . پیشنهاد من این است که خودتان با توجه به نت هر درس آن را تمرین کنید و میزان به میزان جلو بروید. هرکجا به مشکل برخورید از ویدئوی آن درس کمک بگیرید .

 

آموزش درسهای بخش « آواز دشتی » کتاب استاد جلال ذوالفنون

 

از کجا سه تار تهیه کنم ؟

 

این سوال برای خیلی از هنرجویان پیش می آید که از کجا سه تار تهیه کنند و برای خرید سه تار به چه نکاتی باید دقت کنند . اتفاقا در این مورد مقاله ای مخصوص نوشته ام و در همین وبسایت قرار دارد . پیشنهاد میکنم حتما آن را مطالعه کنید . دوستان عزیزم توجه کنید ، برای خرید سه تار به عکسهایی که داخل فروشگاه های اینترنتی قرار دارد اکتفا نکنید . سه تار پنجاه هزار تومنی با سه تار یک میلیونی از نظر ظاهری فرق چندانی ندارد . شما باید ساز را دست بگیرید . مقداری با آن بنوازید ، ببینید آیا صدایش به دلتان مینشیند ؟ آیا خوش دست است ؟  آیا خوش ساخت است ؟  مبادا صفحه و یا کاسه آن ترک داشته باشد و خلاصه موضوعات دیگر که باید مد نظرتان باشد . مهر ساز نشانه کیفیت آن نیست . اگر فروشنده این نکات را تضمین کرد ، ساز را از آن بخرید . اگرنه این کار را نکنید چون مثل بعضی از هنرجویان بنده که خودسرانه و بدون دقت یک سه تار بی کیفیت  «از همه نظر» تهیه کرده اند و الان پشیمانند . حتی المکان حضوری به مغازه ساز فروشی بروید و از نزدیک مواردی را که در مقاله انتخاب سه تار مناسب نوشته ام را در مورد سازی که میخواهید بخرید تست کنید . بعضی از سازها فقط خوشگل هستند و ظاهر آنها گول زننده است دقت کنید این  سازها به قول معروف « در پاچه تان » نرود .اولین اولویت صدای ساز است که این سلیقه ای است . اولویت دوم کیفیت ساخت است و اولویت سوم ظاهر ساز است . و درپایان این بخش عرض کنم که اگر با تمام این تفاسیر نتوانستید ساز مناسب انتخاب کنید و یا در انتخاب سه تار خوب تجربه و شناختی ندارید میتوانید با من مشورت نمایید تا یک ساز خوب به شما معرفی کنم  .

 

 

 

صحبت پایانی

 

شما دوست عزیزی که روش آموزش مجازی سه تار را شروع کرده ای بدون شک میگویم از نظر توانایی یک مرحله جلوتر از کسانی هستی که کلاس میروی . حتما میپرسی چرا ؟ به این دلیل که شما هنرجو به معنای واقعی هستی زیرا جستجو میکنی . خود کفا شده ای ، به توانایی های خودت ایمان داری و خودت استاد خودت میشوی . کسی که دائم استاد بالاسرش است و به قول معروف لقمه را میجود و در دهانش میگذارد هنر چندانی نکرده است . هنرجویی که خسته از سر کار می آید و حتی هنوز غذا نخورده است سازش را برمیدارد و تمرین میکند این همت میخواهد . هنرجویی که نا بیناست و با صدای پادکست های آموزشی سه تار یاد میگیرد قابل ستایش است . هنرجویی که در مناطق محروم کشور دسترسی به هیچ استادی ندارد و با ویدئوهای آموزشی من از صفر شروع میکند و طی دوماه « مرغ سحر » را مینوازند باید به او احسنت و دست مریزاد گفت . اینها یکی از ده ها درد دل های بعضی از هنرجویانم بود که خدمتتان عرض کردم و هدفم این بود که به شما انگیزه بدهم و بگویم شما هم میتوانی با این روش سه تار را بیاموزی به این شرط که همت داشته باشی و برای رسیدن به هدفت برنامه داشته باشی . انگیزه داشتن بدون هدف بی نتیجه است و همینطور هدف بدون برنامه ریزی اثری نخواهد داشت . پس حتما با برنامه مشخص طبق جدولی که برایتان مشخص کردم پیش بروید . موفق و پیروز باشید

 

ویدئوی مربوط به این مقاله را مشاهده کنید

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0