فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سرود کوچک عید در ویولن- درس یازدهم

  • انتشار1401/09/01
  • بازدید
آموزش سرود کوچک عید در ویولن- درس یازدهم

آموزش ویولن رایگان، آنچه گذشت

سلام. درس یازدهم از آموزش ویولن را مشاهده می کنید. در این مدت اصول مقدماتی نوازندگی و اکول های نوازنده را یاد گرفته اید. با برخی از اصطلاحات مثل آرشه لگاتو و دتاشه نیز آشده اید. همچنین تقسیم بندی آرشه، کشش نت ها در نوازندگی ویولن و اجرای نت های گرد، سیاه، سفید و چنگ را آموخته اید. انگشت گذاری روی سیم دوم ویولن برای هر چهار انگشت را یادگرفته اید. حتی در دو طرح ملودیک، به اجرای قطعات ساده آهنگین پرداخته اید. تمام این هایی که گفته شد، به صورت کاملا رایگان از طرف وبسایت نت به نت در اختیار شما عزیزان قرار گرفت.

آری، شما هنرجوی عزیز تا اینجا با استفاده از تدریس خوب مدرس خود، قدم های مهمی را برای شروع یادگیری برداشته اید. اگر همین پیوستگی و جدیت را ادامه دهید، به همین راحتی در داخل منزل خواهید توانست یک ویولونیست قابل و تراز اول شوید.

 

شروع آموزش ویولن در وب سایت نت به نت

 

چند توصیه برای هنرجویان مبتدی ویولن

عزیزان هنرجو، اقدام شما برای یادگیری موسیقی بسیار ارزشمند و پسندیده است. به قول بعضی از بزرگان، این شما نیستید که به سراغ ساز می روید. بلکه ساز است که شما را فرا می خواند. حال که علاقه و ذوق کافی برای نوازنده شدن و پوشیدن خلعت فاخر هنرمندی دارید؛ باید یک سری نکاتی را بدانید و در انجام یا پرهیز از آنها کوشا باشید.

 

آموزش ویولن مقدماتی

 

1- اصل اول آموزش ویولن؛ پرهیز از شتاب

هر ساز برای یادگیری به زمان نیاز دارد. البته نبوغ و استعداد ذاتی در کوتاه تر شدن این زمان بی تاثیر نیست. اما در اصل قضیه فرقی ندارد. برای نوازنده شدن باید دوره های آموزشی را طی نمود. حتی اگر استعداد بی نظیری داشته باشیم، برای کسب مهارتی همچون نوازندگی ویولن، مراحل آموزش را باید پله پله طی کرد. هیچ میانبر و حرکت جهشی در طول مسیر تعریف نشده است. پس اولین اصل مهم برای یادگیری ویولن، تلاش در سایه صبر و پرهیز از شتاب است. عجله در کار، جز دور شدن از مسیر درست، هیچ ثمری نخواهد داشت. "عجله آفت نوازندگی است."

 

2-پیوستگی، اصل دوم آموزش ویولن

هنرجویی به موفقیت قطعی خواهد رسید که در تمرینات خود پیوستگی را رعایت کند. پیوستگی یعنی اتحاد در یک روند. توقف در مسیر، باعث سردی و کرختی دستان نوازنده می شود و در بسیاری از موارد او را از صرافت ادامه باز میدارد. پیوستگی در آموزش ویولن یعنی هیچ روزی نباشد که بدون دلیل دست به ساز نشوید. حتی اگر وقت هم نداشتید، به مدت کوتاه دین خود را به راهی که انتخاب کرده اید ادا کنید. یادتان باشد که: رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

 

آموزش مقدماتی ویولن در وب سایت نت به نت

 

3- تمرکز، اصل سوم آموزش ویولن

در موقع تمرین بایستی تمرکز کامل داشته باشید. اسباب حواس پرتی را از خود دور کنید. عدم تمرکز باعث خستگی ذهن و در پی آن آشفتگی روح و روان می گردد. وقتی با ساز ویولن خود به تمرین می پردازید، خود را مکلف کنید که که تمام ذهن و فکر شما معطوف به همین کار باشد. پیشرفت شما با تمرکز، بسیار سریعتر و لذت بخش تر خواهد بود.

 

4- اصل چهارم آموزش ویولن؛ حفظ اکول نوازندگی

همواره بایستی ژست بدنی خود را در نگهداشتن و نواختن ویولن حفظ کنید. طریقه صحیح گرفتن ساز و آرشه را بارها در درس های قبل یادگرفته اید. یک ایراد کوچک در اکول استاندارد می تواند به عادت تبدیل شده و همواره برقرار بماند، بال و پر بگیرد و به نقصی همیشگی در نوازندگی شما تبدیل شود. همیشه استایل خود در هنگام کار با ساز را چک کنید.

 

سرود کوچولوی عید از کتاب لو ویولن

قطعه ای که استاد رحیمی امروز به شما یاد می دهد، یک آهنگ ملودیک ساده به نام سرود کوچولوی عید است. تمرین 39 کتاب لو ویولن ماتیو کریک بوم به این درس اختصاص دارد. استاد تمام نکات لازم برای یادگیری و اجرای این آهنگ را به شما آموزش می دهد و دو بار هم بر روی ساز آن را اجرا می کند. نت های درس برای راحتی کار شما عزیزان در ویدو درج شده است. کسر میزان چهار چهارم است. ابتدا با تمپوی کم یادگیری آن را شروع کنید؛ پس از تسلط، به آهستگی تمپو یا سرعت اجرا را افزایش دهید.

استاد رحیمی در مورد حالت قرار گیری انگشت شست برای نگه داری آرشه نکاتی را می گوید و به وضوح و با کادری بسته نحوه صحیح حالت آن را به شما نشان می دهد. همانطور که خواهید دید، انگشت شست باید با حالت کاملا صاف به بدنه آرشه تکیه کند. خم شدن انگشت شست، غیر استاندارد و از لحاظ اکول های نوازندگی مردود است.

 

خرید ساز ویولن از برند مولر در فروشگاه نت به نت

 

قابل توجه هنرجویان عزیز؛ ویدیوی کامل آموزشی این درس در یک فایل زیپ قرار داده شده است. بعد از خرید در همان قسمت پروفایل خود می توانید درس را دانلود کرده و پس از خروج از زیپ، از آن استفاده نمایید.

 

در ویدیوی زیر قسمتی از درس یازدهم آموزش ویولن را مشاهده می فرمایید.

 

سوالات متداول

اکول یا فرم فیزیکی انگشت شست به خاطر آنکه تکیه گاه اصلی آرشه می باشد، نقش بسیار پررنگی را در نوازندگی ویولن ایفا می کند. در هنگام نگه داری آرشه، انگشت شست باید کاملا صاف باشد و هیچ انحنایی در مفصل بین بند اول و دوم آن نباشد. عدم رعایت این اکول نه تنها تاثیر بدی بر کیفیت نوازندگی می گذارد، بلکه در دراز مدت میتواند منتج به پدیدار شدن سندرم کرامپ نویسندگان (writer’s cramp) گردد.
هنرجویان مبتدی ویولن برای یادگیری اجمالی این آهنگ کار سختی نخواهند داشت. اما هدف ما نواختن صحیح و با رعایت همه سرضرب ها و اجرای دقیق کشش نت هاست. در همان روز اول این قطعه کوتاه را یاد می گیرید. ولی برای اجرای بی نقص آن یک هفته کار کنید و تمپو یا سرعت اجرا را هر بار کمی بیشتر نمایید.

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما