فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان- درس هفتم

  • انتشار1401/08/30
  • بازدید
دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان- درس هفتم

سلام عزیزان. با یک جلسه دیگر از دوره متوسطه آموزش سنتور همراه شما هستیم. درس هفتم اختصاص دارد به تمرینی ساده از کتاب شیوه سنتور نوازی با نام موسیقی ملل. نت درس در صفحه 27 کتاب قرار دارد و نهمین تمرین آن است. استاد رسولیان ابتدا مباحث مربوط به نت خوانی، کار با مترونوم و شناخت ریتم را شرح داده و در آخر درس را بر روی ساز اجرا می نماید.

 

شروع آموزش سنتور در وب سایت نت به نت از پایه

 

آموزش قدم به قدم سنتور

شاید با دیدن ویدیوی درس امروز این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا این درس های ابتدایی دوره متوسطه این قدر ساده اند؟ جواب این سوال را در دروس قبلی بارها ذکر کرده ایم. دوره متوسطه آموزش سنتور برای شما شروع شده است و این دوره بر اساس کتاب شیوه سنتور نوازی پیش می رود. این راه بسیار طولانی است و احتمالا برای رسیدن به سطح متوسطه بیش از 90 جلسه آموزشی در پیش رو خواهید داشت. چیزی بیش از دو برابر تعداد درس های دوره مقدماتی آموزش سنتور.

خب برای آنکه بتوانید تمرین های سخت و پیچیده آینده را به راحتی درک کنید و دستان شما برای مضراب گذاری آماده و مهیا باشد؛ نمی توان مستقیما سراغ تمرین های سخت تر رفت. ابتدا بایستی با این دروس ابتدایی به مرور آنچه که قبلا یادگرفته اید بپردازید. پس اجازه ندهید سادگی این ده، دوازده درس نخست دوره، شما را وادار به نادیده گرفتن آن کند. اتفاقا برعکس، بایستی با جدیت و بسیار پر انگیزه این دروس ساده را کار کنید. به زودی به تمرین های سختی خواهیم رسید و در آنجا ارزش این دروس ساده برای آماده سازی ذهن و مهارت نوازندگی شما مشخص خواهد شد.

نوازندگی هنری است که برای به دست آوردنش علاوه بر تلاش و پشتکار، به صبوری و شکیبایی نیز وابسته است. این هنر ظریف یک شبه حاصل نمی شود، بلکه همانند برف ذره ذره بر دست شما می نشیند و دیری نمی پاید که خواهید دید قطعات سخت و پیچیده را به راحتی به اجرا در می آورید.

 

موسیقی ملل از کتاب شیوه سنتور نوازی

این درس با نام موسیقی ملل دارای کسر میزان چهار چهارم است. یعنی در هر میزان چهار نت سیاه یا معادل آن قرار دارد. سرعت اجرا یا تمپوی این قطعه روی 60 می باشد. یعنی 60 ضرب در دقیقه و به عبارتی هر ثانیه یک ضرب. می دانیم که در میزان چهار چهارم هر ضرب، ارزش زمانی ای برابر با یک نت سیاه دارد. پس نواختن نت سفید در این تمپو دو ثانیه طول خواهد کشید. اگر نت چنگ می داشتیم، هر چنگ در نیم ثانیه اجرا می شد.

در میزان نما در کنار عدد تمپو عبارت Largo درج شده است. این عبارت بیانگر آن است که نوازنده به دلخواه می تواند سرعت اجرا را از 40 الی 60 ضرب در دقیقه در نظر بگیرد.

یک هفته این درس و دروس قبلی را تمرین کنید. هفته آینده با درس هشتم با شما همراه خواهیم بود.

 

خرید پکیج دوره مقدماتی آموزش سنتور در وب سایت نت به نت

 

درس هفتم دوره متوسطه آموزش سنتور را در زیر مشاهده بفرمایید:

 

سوالات متداول

در تئوری موسیقی، سرعت اجرا (تمپو) را به بازه های مختلف از سرعت کم تا سرعت زیاد تقسیم بندی کرده اند و به هر بازه عبارتی اختصاص داده اند. به عنوان مثال largo بیانگر تمپو در در بازه 40 الی 60 ضرب در دقیقه است. چنانچه نت نویس از این عبارت در میزان نما استفاده کرد، نوازنده مختار است سرعت اجرای خود را در این محدوه تنظیم نماید.

توجه !

این پست آموزشی رایگان است.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما