فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان-درس ششم

  • انتشار1401/08/24
  • بازدید
دوره متوسطه آموزش سنتور استاد رسولیان-درس ششم

هنرجویان عزیز سلام. به درس ششم از آموزش سنتور دوره متوسطه رسیدیم. استاد رسولیان در این درس هشتمین تمرین کتاب آموزشی شیوه سنتور نوازی را به شما آموزش می دهد. این تمرین تحت عنوان قطعه ای در دستگاه ماهور است، با کسر میزان چهار چهارم و تمپوی 60. یادگیری این درس نکته جدیدی ندارد و هدف از آموزش آن ریکاوری و تقویت مهارت های قبلی شما هنرجویان عزیز است. مبحث اصلی آن جمله بندی میزان ها و درک ارزش زمانی یا دیرند نت ها می باشد. نت های سیاه، سفید و گرد در درس امروز در میزان ها وجود دارد و هنر سر ضرب نوازی و خارج نشدن از ریتم را در شما به چالش می کشد.

 

خرید کتاب شیوه سنتور نوازی پشنگ کامکار

 

این تمرین سنتور را با مترونوم کار کنید

قطعاتی که دارای یک ریتم مشخص هستند، وظیفه نوازنده را برای اجرای درست و به موقع نت ها از نظر ارزش زمانی بیشتر می کنند. قطعات ریتمیک مثل چهار مضراب، رنگ، ضربی ها و ...  باید به گونه ای اجرا گردد که حتی یک میکروثانیه نیز اختلاف بین زمان ضرب و اجرای نوازنده وجود نداشته باشد. از آنجا که ضرب در ذهن انسان ها خود به خود روی یک قطعه ریتمیک شکل می گیرد، برخی نوازندگان گمان می کنند بی برو برگشت با اتکا به ضرب شناسی ذهن خود می توانند سرضرب ها را به موقع و بدون اشکال بنوازند. شاید در سطح حرفه ای شما بتوانید این کا را انجام دهید، اما فعلا در اوایل دوره متوسطه سنتور هستید. نیاز دارید ضرب ها با صدای مترونوم برای شما مشخص گردد تا در ذهن شما نهادینه گردد.

 

آشنایی با ریتم و عملکرد نت ها در آموزش سنتور

 

یک آزمایش جالب برای درک لزوم استفاده از مترونوم

اگر خیلی به ضرب شناسی خود ایمان دارید، با این کاری که به شما می گوییم خود را به چالش بکشید.

نصف یک قطعه را با مترونوم بزنید و از یکی بخواهید وسط کار مترونوم را قطع کند تا شما بقیه قطعه را بدون آن بنوازید. صدا را هم ضبط کنید. کار که تمام شد، صدای ضبط شده را پخش کنید و مترونوم را نیز روی همان ریتم تنظیم کنید. به گونه ای که صدای تیک تاک مترونوم دقیقا روی تیک تاک مترونوم ضبط شده قرار بگیرد. خواهید دید که قطعه تا وسط اجرا کاملا هماهنگ با ضربان مترونوم خواهد بود. اما به محض آنکه صدای مترونوم ضبط شده قطع شود، متوجه می شوید کم کم ضرب های شما با صدای مترونوم در حال پخش، دچار اختلاف زمانی می شود و هر چه به پایان قطعه نزدیک تر می شوید این اختلاف بیشتر و بیشتر شده تا جایی که عملا ضرب های مترونوم با اجرای شما هیچ ارتباطی نخواهد داشت.

هدف از این آزمایش این بود که ثابت کنیم هر چند ریتم شناسی ذهنی مثل ضرب پا خیلی دقیق و کاربردی به نظر می رسد، اما در عمل اینگونه نیست. در اجراهای بزرگ مثل کنسرت ها، با اینکه همه نوازنده ها حرفه ای هستند و نیازی به مترونوم ندارند، اما گوششان به ریتم ساز کوبه ای یا حرکات دست رهبر ارکست است تا دقیقا روی ریتم بنوازند.

ما نمی گوییم همیشه از مترونوم استفاده کنید. اما از آن هم غافل نشوید تا بتوانید ذهن خود در شناخت پالس های دقیق را ورزیده و کارآمد کنید.

 

شروع آموزش سنتور از پایه در وب سایت نت به نت

 

 

در ویدیوی زیر، درس پنجم دوره متوسطه آموزش سنتور را به رایگان مشاهده بفرمایید.

 

سوالات متداول

کشش نت سفید دقیقا دو برابر نت سیاه است. یعنی اگر در یک میزان ابتدا یک نت سیاه و پس از آن یک نت سفید قرار داشت، مدت زمان اجرای سیاه دقیقا نصف مدت زمان اجرای نت سفید خواهد بود. در این درس کسر میزان چهار چهارم است. یعنی چهار نت سیاه در یک میزان. اگر نت سفید جایگزین سیاه شود، این میزان فقط می تواند دو نت سفید داشته باشد.
لزوم استفاده از مترونوم در هنگام تمرین مخصوصا در سال های نخست آموزش سنتور به شدت توصیه می شود. مترونوم وسیله ایست که ضرب های میزان ها را به دقت برای نوازنده مشخص می کند و تاثیر بسزایی روی ریتم شناسی او می گذارد.

توجه !

این پست آموزشی رایگان است.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما