فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش انگشت گذاری در ویولن (انگشت چهارم)-درس دهم

  • انتشار1401/08/12
  • بازدید
آموزش انگشت گذاری در ویولن (انگشت چهارم)-درس دهم

هنرجویان عزیز ساز ویولن سلام. درس دهم از دوره مقدماتی آموزش ویولن را مشاهده می کنید. امیر رحیمی در این قسمت علاوه بر شرح نکات تکمیلی دروس قبلی، باز هم به مبحث انگشت گذاری در ویولن می پردازد. در این درس محل قرار گیری انگشت چهارم (انگشت کوچک) بر روی سیم دوم را یاد می گیریم و در پایان چند درس دیگر از کتاب لو ویولن را نیز کار خواهیم کرد.

شاید بپرسید آموزش ویولن و انگشت گذاری چرا از سیم دوم یعنی سیم لا شروع می شود؟ موقعیت سیم لا به گونه ایست که راحت تر از بقیه سیم ها می توان آرشه را بر روی آن نواخت. اگر به نحوه اکول نوازنده و جای سیم لا بر روی گریف دقت کنید، به وضوح می بینید که این سیم برای آرشه کشی نسبت به سیم های دیگر در دسترس تر است. از این رو برای شروع آموزش ویولن، انگشت گذاری ابتدا بر روی سیم دوم تعریف می گردد.

 

شروع آموزش ویولن از پایه در وب سایت نت به نت

 

محل قرار گیری انگشت چهارم روی سیم لا در ویولن

ابتدا چند نکته را با هم مرور کنیم:

- در آموزش ویولن، شمارش انگشت ها از انگشت اشاره با شماره یک شروع می شود و به انگشت کوچک با شماره چهار ختم می شود.

- نت سیم های اول تا چهارم ویولن به ترتیب می، لا، رِ و سل است.

- فینگر برد همان صفحه انگشت گذاری است. به آن گریف هم می گویند.

-  حرکت آرشه از قسمت پاشنه به نوک، آرشه راست؛ و حرکت از قسمت نوک آرشه به سمت پاشنه، آرشه چپ نام دارد.

اما در این ویدیوی آموزشی، استاد رحیمی محل قرار گیری انگشت چهارم روی سیم لا در ویولن را به شما آموزش می دهد. محل قرار گیری این انگشت، نت می خواهد بود. برای درک بهتر بیایید ابتدا این مبحث را برای انگشت های قبلی مرور کنیم.

 

انگشت اول (اشاره): این انگشت در سیم دوم روی نت "سی" قرار می گیرد.

انگشت دوم: این انگشت در سیم دوم روی نت "دو دیز" قرار می گیرد. 

انگشت سوم: این انگشت با فاصله کمی از انگشت دوم روی نت "رِ" قرار می گیرد.

انگشت چهارم: این انگشت در سیم دوم روی نت "می" قرار می گیرد.

در تصویر زیر نحوه انگشت گذاری بر روی سیم لا برای هر چهار انگشت را مشاهده کنید.

 

آموزش انگشت گذاری در ویولن (انگشت چهارم)-درس دهم

 

نکته: بعد از کوک دقیق سیم های ویولن، بهترین راه برای آنکه بدانید آیا انگشت چهارم را در جای صحیح قرار داده اید، آرشه را همزمان روی سیم اول و دوم بکشید. از آنجا که هر دو نت "می" می باشند، این دو صدا باید کاملا هم فرکانس باشند.

 

آموزش درس 33 الی 38 کتاب لو ویولن

بعد از یادگیری مبحث انگشت گذاری، استاد تمرین های 33 الی 38 کتاب را به شما آموزش داده و بر روی ساز اجرا می کند. تقسیم آرشه، رعایت بالانس و توازن در هنگام آرشه کشی؛ دو فاکتور بسیار مهم و حیاتی در راه پیشرفت شماست. مثلا وقتی با یک آرشه چهارتایی طرف هستید، دقیقا هر نت باید ربع آرشه را به خود اختصاص دهد. قدرت آرشه کشی باید در زمان رفت و برگشت کاملا ثابت و بالانس باشد.

عزیزان رفته رفته به مراحل پیشرفته تری از آموزش ویولن می رسیم. پیشنهاد می کنیم تمام دروس گذشته را یک بار مرور کنید. وقت زیادی از شما نخواهد گرفت. اما از جهت میزان آمادگی شما برای درس های بعدی اهمیت فوق العاده ای دارد. تا یک تمرین را با اشراف و تسلط کامل اجرا نکرده اید، به تمرین های بعد از آن وارد نشوید. این کار برای نوازندگی بسیار مخرب است؛ چرا که تمامی دروس به یکدیگر مرتبط هستند و یاد نگرفتن یک درس باعث می شود نقیصه ای دائمی در روند آموزشی شما شکل بگیرد.

 

در ویدیوی زیر درس دهم آموزش ویولن را به رایگان تماشا کنید

 

سوالات متداول

گریف قطعه ای است که روی دسته ویولن نصب می شود. سیم ها از روی آن عبور می کنند. نوازنده با چسباندن سیم ها به وسیله انگشت های خود بر روی گریف باعث تغییر طول و در نتیجه تغییر صدای سیم ها می شود. نام دیگر گریف فینگر بورد است و معادل فارسی آن صفحه انگشت گذاری می باشد.
سیم لا یا سیم دوم ویولن از نظر سطح دسترسی و موقعیت فیزیکی، برای آرشه کشی راحت تر از سیم های دیگر است. از این رو اولویت آن برای آموزش انگشت گذاری به هنرجویان مبتدی بیشتر است.

توجه !

این پست آموزشی رایگان است.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما