فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش ویولن مقدماتی-درس پنجم

  • انتشار1401/06/21
  • بازدید
آموزش ویولن مقدماتی-درس پنجم

 نکاتی مهم پیرامون تمرینات آموزشی ویولن

ساز ویولن به خاطر ساختار و فرمی که دارد، تقریبا از تمامی اندام های بالا تنه در هنگام نوازندگی استفاده می کند. برای درست نواختن این ساز، فاکتورهای ریز و درشت بسیاری را باید در نظر گرفت و نسبت به رعایت استانداردها و اکول مورد نیاز اقدام نمود. ماهیچه های گردن، کتف، شانه ها، بازو، ساعد، مچ و تک تک انگشتان؛ همه و همه در هارمونی دل انگیز نوازندگی با ساز ویولن نقش دارند و عدم تناسب در یکی می تواند منجر به بر هم ریختن روال منتظم این منظومه پویا گردد.

با توجه به صحبت های فوق، به اهمیت تمریناتی که استاد برای هر عضو درگیر در نوازندگی ارائه می کند، پی می بریم. نه تنها نحوه صحیح نگه داشتن و در بر گرفتن خود ساز ویولن، بلکه ابزاری واسطه به نام آرشه و همچنین هماهنگی اعضای بدن در حفظ تعامل و خوش رقصی بین این دو؛ کلاس یا سطح یک نوازنده حرفه ای را مشخص می کند.

پس اگر قصد دارید واقعا یک نوازنده حرفه ای شوید، باید ریز به ریز تمریناتی که در طول دوره آموزش ویولن توسط استاد رحیمی به شما آموزش داده می شود را جدی گرفته و تلاش خستگی ناپذیری را در یادگیری و به عادت در آوردن این تمرینات به خرج دهید.

 

تمرین های جدید برای آرشه و اکول نوازنده ویولن

به پنجمین درس از دوره مقدماتی آموزش ویولن به تدریس استاد امیر رحیمی رسیدیم. در درس امروز موقتا کار با تمرین های کتاب لو ویولن را رها می کنیم تا تمرین های جدیدی که استاد در نظر گرفته است را یاد بگیریم. تمریناتی که برای ادامه مسیر آموزش ویولن مورد نیاز است و یادگیری و عادت به آن به همه هنرجویان عزیز توصیه می شود.

چنانچه به یاد دارید، در درس اول دو تمرین کاربردی برای نحوه در دست گرفتن آرشه برای شما تدریس شد. در درس امروز و این ویدیوی آموزشی، دو تمرین جدید را یاد خواهید گرفت که اجرای مدون آن، باعث انعطاف دست ها و انگشتان، و ارتقای مهارت آرشه کشی می گردد. در هر دو تمرین امروز درست مثل تمرینات قبل فقط از نیروی انگشتها برای حرکت دادن آرشه استفاده می شود. هر دو تمرین از نمای بسته و به وضوح توسط استاد انجام می گیرد. خوب دقت کنید تا عینا مطابق آن را شما هم اجرا کنید.

 

اهمیت کوک ویولن- قبل از تمرین،حتما ویولن خود را کوک کنید

 

آموزش مقدماتی ویولن

 

ساز ویولن نیز مانند هر ساز سیمی دیگر، باید به طور مرتب کوک شود. از آنجا که صدای برخاسته از ویولن از نوع کششی است؛ کوچکترین نا کوکی منجر به بروز صدایی فالش و غیر استاندارد می گردد. به همین دلیل در این ساز بر خلاف سایر سازهای زهی، دو گجت برای کوک سیم ها تعبیه شده است است. یکی گوشی ها که در همه سازهای زهی ابزاری ثابت برای کوک کردن است. دیگری تاندور (پیچ های تعبیه شده روی سیم گیری برای کوک دقیق) که مختص برخی از سازهای زهی آرشه ای مثل ویولن می باشد.

 

انگشت گذاری روی سیم لا در ویولن

استاد در این درس باز هم به انگشت گذاری روی سیم لا می پردازد. کوک سیم لا را با تیونر تنظیم کنید و برای قرار گرفتن دقیق روی 440 هرتز می توانید از تاندور ها استفاده کنید. وقتی مطابق فیلم جایگاه انگشتها را روی گریف یا صفحه انگشت گذاری تنظیم کردید، انگشت اول شما هنگام نشستن روی سیم لا بایستی موجب ایجاد صدای نت سی در هنگام آرشه کشی گردد. همان نقطه را با برچسبی برای خود نمایان کنید، تا با تمرینات روزانه محل دقیق آن ملکه ذهن شما شود.

 

در ویدیوی زیر پنجمین درس از دوره مقدماتی آموزش ویولن را به صورت رایگان مشاهده بفرمایید

  

 

توجه !

این آموزش رایگان است.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما