فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش تنبک- درس سی و یکم- تمرینهای صفحه ۵۲ و ۵۳ جلد دوم کتاب

این آموزش قسمتی از پکیج آموزش تنبک-دوره متوسطه می باشد.
  • انتشار1401/02/19
آموزش تنبک- درس سی و یکم- تمرینهای صفحه ۵۲ و ۵۳ جلد دوم کتاب

 

با سلام دوباره خدمت شما همراهان وبسایت نت به نت و هنرجویان ساز تنبک. به سی و یکمین درس از آموزش مجازی دوره متوسطه تنبک توسط استاد امین صادق پور رسیدیم. دوره متوسطه بر اساس جلد دوم کتاب روش نوین آموزش تنبک مرتضی قاسمی است که در این درس به تمرینهای صفحات ۵۲ و ۵۳ پرداخته می شود. مثل همیشه ابتدا نت خوانی درس انجام می گیرد و بعد از آن بر روی ساز اجرا می شود. تمام نکات مربوط به نتخوانی و نواختن درس، کامل و جامع برای شما توضیح داده می شود.

 

خرید کتاب آموزش تنبک

 

کسر میزان پنج چهارم تنبک

در درس امروز با میزان نمای جدیدی آشنا می شوید. میزان نما یا کسر میزان درس پنج چهارم است که تعریف آن درست مثل میزان نماهای قبلی می باشد. 

گفتیم عدد پایین در کسر میزان نشان میدهد که میزان ها بر اساس کدام نت، نت نویسی می شوند. عدد ۴ مختص به نت سیاه است و دیرند این نت را نشان میدهد. وقتی می گوییم کسر میزان پنج چهارم است، بدین معناست که حتما محتوای هر میزان بایستی معادل ۵ نت سیاه باشد. 

جدول ارزش زمانی را هم که بلد هستید. یک نت سیاه می تواند به دو نت چنگ، یا چهار نت دولاچنگ تقسیم شود. به هر حال هر نتی که در میزان ها قرار بگیرد، نباید ارزش زمانی مجموع آنها از صورت کسر میزان (در این تمرین عدد ۵) بیشتر یا کمتر شود. این اصول اولیه و بنیادین تئوری موسیقی است و جز این نمی تواند باشد. 

 

آموزش تنبک در وب سایت نت به نت

 

سیکستوله در تنبک

البته برخی علائم هستند که تعداد نتهای یک میزان را تغییر میدهند. مثل علامت تریوله که اجرای ۳ نت را در زمان ۲ نت از ما میخواهد. یا سیکستوله که اجرای ۶ نت در فاصله زمانی ۴ نت می باشد. همچنین برخی علائم تعداد ضرب را تغییر می دهد. مثل خطوط ترمولو که باعث می شود یک نت سیاه برابر با ضرب هشت نت دولاچنگ شود. اما طبق گفته های بالا، معادله میزان همواره ثابت و برقرار است. هر علامت و دستوری که در میزانها بیاید، هیچ تغییری در ارزش زمانی مجموع نتها ایجاد نمیکند. پس همواره یک میزان پنج چهارم، به اندازه مجموع ارزش زمانی ۵ نت سیاه اجرا می گردد.

درس امروز را خوب تمرین کنید. یک اتود بسیار فنی و مناسب برای شماست. به خود افتخار کنید که تا این مرحله به پیش آمده اید. خیلی از هنرجویانی که فکر می کردند یک شبه نوازنده می شوند، بعد از چند جلسه تمرین منصرف شده و کار را رها می کنند. تمرین همواره خشک ترین قسمت از یک ساز است. نه فقط موسیقی، بلکه تمرین در هر مهارت و هنری، همراه با سختی است. تنها کسانی به موفقیت می رسند که با اقتدار از این خشکی ها بگذرند، که رسیدن به دشت سر سبز و پر طراوت نوازندگی قطعی است. و این قطعیت، از آن توست!

 

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما