فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش تنبک- درس بیست و ششم- تمرینهای صفحه ۴۳ و ۴۴ جلد دوم کتاب

این آموزش قسمتی از پکیج آموزش تنبک-دوره متوسطه می باشد.
  • انتشار1401/01/11
آموزش تنبک- درس بیست و ششم- تمرینهای صفحه ۴۳ و ۴۴ جلد دوم کتاب

 

همراهان عزیز وب سایت نت به نت سلام. با یکی دیگر از ویدیوهای آموزش تنبک در خدمت شما هستیم. در این قسمت، بیست و ششمین درس از جلد دوم کتاب روش نوین آموزش تنبک استاد مرتضی قاسمی را مشاهده میفرمایید. تمرین های این درس در صفحات ۴۳ و ۴۴ کتاب قرار دارد و طی آن همراه با استاد صادق پور، با حرکتی جدید به نام گلیساندو آشنا می شوید.

گلیساندو که در لغت به معنای سر خوردن بر روی نغمه ها یا سرش نغمه ای است، یک مهارت یا تکنیک در نوازندگی بسیاری از سازها می باشد. طی این فرایند، نوازنده با سر دادن انگشت بر روی سیمها، تمام نت های موجود در یک گستره صدایی را به صدا در می آورد. منظور از گستره صدایی، نواحی ای هستند که توسط کلیدهای موسیقی بر روی خطوط حامل مشخص می گردند.

 

گلیساندو در تنبک نوازی

تکنیک گلیساندو در سازهای کوبه ای، مثل سازهای دیگر تعریف واحدی دارد. اما اجرای آن کمی متفاوت است. چرا که نوازنده تنبک دست خود را بر روی ساز سر نمی دهد بلکه با ضرب ها می بایست این حرکت را بر روی ساز پیاده کند.

حرکت توامان و پی در پی با فواصل زمانی یکنواخت از حرکات مثبت به منفی و برعکس آن، از حرکات منفی به مثبت در تنبک نوازی را گلیساندو می گویند. به عبارتی ضرب های پیاپی از زیر به بم و از بم به زیر. مثلا از حرکت هشت مثبت به هشت منفی، و بر عکس آن؛ برای هفت مثبت و منفی نیز به همچنین.

چند نکته را در این حرکات باید مد نظر قرار دهیم. کناره های پوست تنبک (یک سوم کناری) نسبت به میانه های آن حساسیت بیشتری در تغییر مکان ضربه از خود نشان میدهد. لذا بایستی در اجرای گلیساندو تعداد ضربه ها در این قسمت که صدای ریز تری دارد، از قسمت های میانی که صدای بم تری دارد بیشتر باشد. علت آن عدم تغییر ناگهانی از صدای ریز به بم و بر عکس آن می باشد. به بیان واضح تر این تغییر آوایی می بایست یکنواخت و پله ای باشد. نکته دیگر حفظ و عدم تغییر حالت دستها در اجرای حرکات است که باید تمرکز کافی برای آن لحاظ گردد. همچنین در تعداد ضرب ها دقت شود. باید بر اساس کشش نت ها و مطابق با تعداد ضربی که به آنها اختصاص یافته اجرا گردد. نه یک ضرب بیشتر، و نه یک ضرب کمتر.

استاد صادق پور حرکت گلیساندو را بسیار واضح به شما آموزش می دهد و چند بار آن را تکرار می کند. برای یادگیری و تسلط بر آن باید بارها و بارها این تمرین ها را تکرار نمایید. موفق باشید.

 

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 50 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما