فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سنتور- بخش دوم کتاب- تکنیکهای سنتور نوازی- قسمت پنجم

این آموزش قسمتی از پکیج آموزشی سنتور-دوره مقدماتی می باشد.
  • انتشار1401/01/09
  • بازدید
آموزش سنتور- بخش دوم کتاب- تکنیکهای سنتور نوازی- قسمت پنجم

 

سلامی دوباره به همراهان وبسایت نت به نت در بخش آموزش مجازی سنتور. همچنان در حال گذراندن درسهای بخش دوم کتاب دستور سنتور استاد فرامرز پایور هستیم. تمرین های درس امروز در صفحه ۵۸ این کتاب قرار دارد و بیشتر به مبحث شناخت زینت ها و اجرای آن در سنتور نوازی می پردازد. استاد رسولیان ابتدا درس را نتخوانی کرده و سپس بر روی ساز به اجرا در می آورد.

کسر میزان دو چهارم و تمپو یا سرعت اجرا عدد ۹۲ را نشان میدهد. مانور این درس بیشتر روی نت های زینت است که بحث مهمی در تئوری موسیقی به حساب می آید. طبق تعریف، زینت در یک ملودی، در قالب آکوردها قرار نمی گیرد (ارزش زمانی جداگانه ای ندارد) اما در ساختار کلی ملودی حضور دارد و بنا به نوع زینت، در اجرای یک قطعه اثر می گذارد.

فلسفه و هدف استاد فرامرز پایور از بخش دوم کتاب، این نیست که شما علامتها و نشانه های انبوهی که در خطوط حامل و میزانها می بینید را حفظ و کنید و مو به مو آنها را بشناسید. فی الواقع حفظ و برداشتهای تئوری از این مباحث مربوط به دانشجویان رشته موسیقی در دانشکده هایی است که در پی گرفتن مدرکی از آکادمی های معتبر می باشند. شما قصد نوازنده شدن دارید. بگذارید یک مثال بزنیم: یک فوتبالیست حرفه ای لزومی ندارد کتاب چند صد صفحه ای قوانین مالی یا داوری فیفا را از بر باشد. بلکه در محدوده خود به نمایش فوتبال حرفه ای می پردازد.

حرفهایی که در بالا گفته شد، این مفهوم را نمی رساند که کلا بی خیال مباحث تئوری موسیقی شود. خیر! شما باید تا آنجا که به نوازندگی‌تان مربوط می شود، با اصول تئوری و قواعد نت خوانی و اجرای آنها آشنا بشوید. در این بخش از کتاب قرار است شما نوازنده عزیز، طبق دستورات آمده در میزانها و تدریس استاد خود، با این قواعد به صورت اجمالی رو در رو شوید. به عبارت دیگر این بخش پیش در آمدی است برای دوره های آموزشی بعدی شما. با همه این قواعد و اصول در آینده ای نه چندان دور به شکل تخصصی و عملی کار خواهید داشت و همه آنها از حالت تئوری به حالت عملی در نوازندگی شما تبدیل خواهد شد.

لذا توصیه می کنیم با صبر و حوصله این دروس سخت و خشک را نزد خود حلاجی کرده و تا آنجا که می توانید مطالب را با آگاهی کافی درک کنید. پس یک بار دیگر می گوییم! لزومی به حفظ این دروس و قواعد نیست اما درک کامل و توانایی اجرای آن از اهمیت زیادی برای دوره های بعدی شما برخوردار می باشد.

 

توجه !

برای نمایش کامل ویدیوی درس بالا ابتدا از طریق کادر زیر درس مربوطه را خریداری نمایید.

سپس آن را از طریق پروفایل کاربری خود دانلود کنید. 

در صورت خرید پکیج مربوط به این آموزش ، به جای خرید تک درس ها ، حداقل 30 درصد هزینه ی خرید شما کاهش می باید.

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

سبد خرید 0
تماس با ما