سایت آموزشی موسیقی نت به نت

فروشگاه

آموزش تار- درس هجدهم

  • انتشار1400/05/03
  • 0 نفر
  • 435بازدید
آموزش تار- درس هجدهم

 

درود بر شما عزیزان همراه ما در وبسایت آموزش مجازی موسیقی نت به نت و هنرجویان گرامی ساز تار. به هجدهمین درس از آموزش مجازی تار در وبسایت نت به نت و به روش استاد اقبال رسیدیم. این درس شامل دو خط تمرینی ۴۱ و ۴۲ کتاب دستور مقدماتی تار و سه تار (کتاب اول هنرستان) می باشد و مثل درس قبلی همچنان بر پرده شناسی وسط دسته تاکید دارد. در مورد اهمیت پرده شناسی در درس قبلی برایتان نوشتیم. فرقی که بین این درس با درس قبلی ایجاد شده، ورود نتهای چنگ و دولاچنگ به تمرین هاست. یعنی علاوه بر پرده شناسی، این درس کاربرد تقویت انگشت گذاری بر میان دسته را نیز به همراه خواهد داشت.

کسر میزان یا میزان نما دو چهارم است. یعنی در هر میزان دو نت سیاه یا معادل آن وجود خواهد داشت. می دانیم که از نظر کشش زمانی نت سیاه دو برابر نت چنگ و چهار برابر نت دولاچنگ بار زمانی دارد..

هر گاه روی یک نت یک کمان مشاهده کردید که روی آن عددی درج شده، به معنای مضراب زدن بر روی پوزیسیون دوم صدایی تار یا به عبارتی سیمهای سوم و چهارم تار می باشد.

در دو میزان پایانی خط ۴۱ باز هم علائم vol1 و vol2 مشاهده می گردد. یعنی ابتدا ول اول را اجرا کنید و با رسیدن به دولاخط تکرار آن خط را مجدد از نخست اجرا نمایید و این بار از ول یک گذر کنید و ول دو را بنوازید.

استاد اقبال تمام این نکات را برای شما شرح می دهد و مثل همیشه ابتدا به خوانش نتها و سپس اجرای آن بر روی ساز می پردازد.

عزیزان شاید این درس برایتان ساده به نظر برسد و بخواهید با سرعت سراغ درسهای بعدی بروید. اما مطلب مهم این است که بتوانید درس را بدون ایراد و با تسلط بنوازید. پس از تکرار چند باره یک درس نترسید. بزرگان موسیقی به خاطر همین تکرارها بوده که این همه مخاطب را به خود جذب کرده اند.

این درس برای هنرجویان سه تار نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد و برای تقویت پرده شناسی بسیار مفید می باشد.

 

برای مشاهده درس بعدی روی این لینک کلیک کنید

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0