چگونه با سه تار بنوازیم و بخوانیم؟

  • انتشار1397/08/02
  • 0 نفر
  • 1929بازدید
چگونه با سه تار بنوازیم و بخوانیم؟

خواندن و نواختن از توانایی هایی است که هر نوازنده ای دوست دارد آن را به دست آورد . مسلماً خواندن و نواختن لذتش به مراتب بیشتر است از نوازندگی تنها . لذا با توجه به درخواست مکرر دوستان تصمیم گرفتم مقاله ای در این مورد بنویسم . و روش های این مهارت را به شما بیاموزم .

 

ابتدا ببینیم برای چه میخواهیم همزمان با نواختنمان ، بخوانیم ؟

 

من اول تجربه حسی خودم شروع میکنم تا بعد برسیم به روش انجام آن . اوایل نوازندگی اصلاً به خواندن فکر نمیکردم . یعنی اصلا در خودم نمیدیدم که روزی بخواهم با نواختنم بخوانم . بعد از گذر زمان و تسلط به سه تار و تار، حس کردم چه بهتره که با سازم همراه شوم . واقعا این تجربه را در گذر زمان به دست می آورید . وقتی یک قطعه را کامل شدید حالا میخواهید با تمام وجود و با احساسی قویتر بیانش کنید . بگذارید مثالی بزنم تا تکامل در احساس را بهتر درک کنید . وقتی مجرد هستید ، جدای از سرگرمی های متنوع دوروبرتان نیاز به یک همدم و دوست و همراه همیشگی پیدا میکنید و تصمیم به ازدواج میگیرید . مرحله جدید ، و زیبایی را آغاز میکنید . در این سناریو همسر را « سازتان» تصور کنید . بعد از یکی دو سال عشق بازی و گذران روزگار و فراز و نشیب ها ، تصمیم به تجربه ای دیگر درراستای تقویت عشق و احساس مشترک با همسرتان میگیرید و اقدام به بچه دار شدن میکنید . تا قدمی تازه و زیبا و باشکوه تردر تداوم عشق در زندگی خود بردارید . منظور از بچه ، همان « خواندن » است . امیدوارم موضوع را خوب رسانده باشم . نوازندگان هم وقتی قطعه ای را با ساز کامل شدند تصمیم به خواندن آن آهنگ میکنند . البته این سالمترین و ناب ترین احساسی بود که بیان کردم . چون خواندن و نواختن را میتوان جهت جلب توجه هم به کار برد که ما با اون موضوع کاری نداریم . در ادامه مقاله یاد میگیریم چگونه با نواختن بخوانیم

 

با مراجعه به این لینک بسته آموزشی « ماهور» را مشاهده کنید

 

روش های خواندن و نواختن با سه تار

 

در این مقاله تمرکزمان روی آهنگهایی است که شعر دارد و میتوان با آن خواند . همانطور که در مطالب فوق عنوان کردم ، ابتدا باید به نواختن آن آهنگ مسلط شوید . من مرغ سحر را برایتان مثال میزنم تا موضوع را خوب درک کنید . تصورکنید بعد از روزها تمرین ، قطعه مرغ سحر را درست و کامل مینوازید . حالا تصمیم گرفتید هم زمان با نواختن بخوانیدش . برای اینکار دو راه وجود دارد . 1- ریتم قطعه را بزنید و بخوانید 2 – فقط ملودی های آن را بزنید و بخوانید . منظور از ریتم قطعه این است که مثل یک نوازنده گیتار ، پرده هایی که هم سان با شعر است را بگیرید و روی همه سیمها مضراب بزنید ، مثل آکورد روی گیتار . روش دوم اینکه ملودی خود قطعه مرغ سحر را بزنید و دقیقاً روی همان ملودی بخوانید . مثلا میزنید . سل - دو – دو – دو- دو – لا – سی – دو . شعر همین میشود . « مرغ سحر ناله سر کن ». حالا همین را 10 الی 15 بار بزنید و بخوانید ، دقیقا حفظ میشوید بعد نت مصرع دوم هم همین است ولی کلام متفاوت است . « داغ مرا تازه تر کن » همین الان که مقاله را میخوانید ، این شعر را با نت تطبیق دهید تا کاملا درکش کنید . اکثر هنرجویان مبتدی باید از روش دوم استفاده کنند ، چون روش آکورد یا همان ریتم زدن نیاز به تجربه و تخصص بیشتری دارد . از هر دونوع میتوان برای اجرا استفاده کرد و این بحث سلیقه ای است . در بعضی آهنگها ریتم زدن و خواندن زیباتر بیان میشود و همینطور در بعضی آهنگها ملودی زدن و خواندن ترکیب زیباتری را ایجاد میکند که این موضوع به ریتم آهنگ هم بستگی دارد . عموماً آهنگهایی با ریتمهای تند یا ریتم های لنگ را به روش ریتم زدن میخوانند .

 

توصیه به هنرجویان

 

عزیزان برای تقویت این مهارت ، آهنگی را که علاقه دارید بنوازید و با آن بخوانید ، پخش کنید . مثلا اگر موزیکی که انتخاب کردید ، سه بخش : ابتدایی ، اوج و فرود دارد با دقت به قسمت اولش گوش بدهید و شعرش را هم روی کاغذ بنویسید بعد سیستم را پاوز کنید . بعد سعی کنید آن ملودی ها را روی ساز پیدا کنید و شعر را با آن بخوانید . بدون توجه به هر پیش فرضی از دستگاه و نت و این حرفها . چون روشی که برایتان گفتم هم در بداهه نوازی کمکتان میکند و هم گوشتان را تقویت میکند . بعد تیکه به تیکه آهنگ را جلو ببرید تا کامل بنوازیدش . همین تکرار مکررات یک آهنگ باعث میشود در ذهن شما نهادینه شود و چون کلام هم همراه خودش دارد ، در حفظ شدن آن به شما خیلی کمک میکند .

 

آموزش آهنگهای مختلف برای تار و سه تار

 

صحبت پایانی

 

نوازندگان تار و سه تار ، هنردوستان  و نوازندگان گرامی  ، پیشنهاد میکنم آثاراستاد محمدرضا لطفی – استاد کیهان کلهر و محسن نامجو را گوش کنید و ببینید هرکدام چگونه با سازشان همراه شده اند و فغان سر میدهند . به راستی وقتی جوش و خروش شما حقیقی باشد ، قلبتان به حرف می آید و همراه با دستانتان میشود و چقدر این احساس زیباست و امیدوارم ما نیز قطره ای از احساس این بزرگان را تجربه کنیم

 

 

« ویدئوی آموزشی مربوط به این مقاله را مشاهده کنید »

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0