آشنایی با انواع مضراب سه تار

  • انتشار1397/06/03
  • 0 نفر
  • 1363بازدید
آشنایی با انواع مضراب سه تار

هنرجویان عزیز در این مقاله میخواهیم کمی در مورد مضرابهای سه تار صحبت کنیم و اصلا ببینیم چرا باید از مضراب برای نواختن سه تار استفاده کنیم . همه ما میدانیم که نواختن سه تار با ناخن صدای اصیل تری دارد و تسلط ما موقع مضراب زدن بهتر است . اما نگهداری از ناخن و تنظیم آن یک مقدار مشکل است . چون در طول روز کارهای زیادی انجام میدهیم  که به دست مربوط میشود و احتمال شکستن ناخن زیاد است ، لذا از مضراب جهت نواختن سه تار استفاده میکنیم . اما چه مضرابی برای نواختن سه تار تهیه کنیم . در ادامه مطلب خدمت شما عرض میکنم

 

 مضراب سیمی

 

همانطور که در شکل میبینید این مضرابها از یک تسمه فلزی و یک سیم تشکیل شده است . که سیم به صورت یک حلقه به دو طرف تسمه فلزی متصل شده . روش استفاده  به این شکل است که آن را داخل انگشت سبابه میکنید ، بعد سیم را زیر ناخنتان میکنید به صورتی که حرکت نکند . اگر احساس کردید که حلقه در انگشتتان حرکت میکند آن را فشار دهید تا دور انگشتتان محکم شود . شاید در گوشه های ناخنتان کمی احساس سوزش کنید ، اما به مرور زمان عادت میکنید . از لحاظ صدا دهی صدای مضرابهای سیمی تیزتر و شفافتر است . چون صدا از برخود دو سیم ایجاد میشود پس صدا رساتر و شفافتر میشود . نوازندگان از این مدل استقبال خوبی میکنند چون هم قیمتش پایینتراست ، در بازار موجودتر است و صدای بازتری ایجاد میکند .

 

 

مضراب شاخ

 

این مضرابها از شاخ ساخته میشود . بعضی از نوازندگان که میخواهند صدای سازشان مثل صدایی باشد که با ناخن تولید میشود « صدایی نرم و مخملی»  از این نوع مضربها استفاده میکنند . این نوع هم مثل مضراب سیمی زیر ناخن قرار میگیرد . با این تفاوت که حلقه دور این مضراب از چرم است . در کل انتخاب مضرابها سلیقه ای است  و هرکسی هر جور راحت باشد و صدای ایجاد شده را بپسندد آن مدل را انتخاب میکند . در تصویر زیر دو مدل مضراب شاخ را مشاهده میکنید .

 

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0