نکات مهم در مراقبت و نگهداری از سه تار

  • انتشار1397/06/03
  • 0 نفر
  • 329بازدید
نکات مهم در مراقبت و نگهداری از سه تار

در این مقاله قصد دارم به چندتا نکته مهم در زمینه مراقبت و نگهداری از سه تار اشاره کنم . دوستان عزیزم اگر با سازتون درست رفتار نکنید ، مشکلاتی از قبیل خالی کردن زود به زود کوک و همچنین پوسیدن چوب صفحه و کاسه میشود . پس مطالب زیر را با دقت بخوانید .

 

کاور مناسب تهیه کنید

پیشنهاد میکنم کاورهایی از جنس فایبرگلاس تهیه کنید . و اگر کاورهای نازک و پلاستیکی را دارید کنار بگذارید . چند بار برای خودم پیش اومده که سازم به جایی خورده و یک بار هم کاسه سازم ترک برداشته . به خاطر اینکه جنس کاورم مقاوم نبوده . کاورهای فایبرگلاس هم سبک هستند و هم مقاوم که در مراقبت از ساز شما بسیار تاثیرگذارند .

 

استفاده از رطوبت گیر

به دلیل اینکه چوب سه تار شما پوسیده نشود ، حتما از رطوبت گیر استفاده کنید . شاید بپرسید رطوبت گیر چیه . یه پاکت های کوچک کاغذی هست که داخل جعبه بعضی لوازم خانگی یا بعضی کفشها وجود داره . حتما دیدین . اسم لاتینش « سیلیکاژل » است . یکی یا دوتا از اینهارو داخل کاور سازتون قرار بدید . تا رطوبت فضای داخل کاور رو به خودش جذب کنه .

 

 

قرار دادن ساز در جاهای غیر مرطوب

سه تارتون رو هیچوقت نزدیک آشپزخونه یا حمام قرار ندید . چون به هر حال رطوبت در این قسمتهای منزل زیادتر است . و این نکته رو بدونید که رطوبت دشمن اصلی ساز است . در ضمن سازتون رو در طبقه های بالای کمد قرار ندید . به دلیل اینکه گرمای اون نقاط بیشتره و باعث از بین رفتن ساز میشه . سازتون رو در کاور و روی زمین قرار بدید . حتی اگر مدت زیادی تمرین ندارید هر 2 الی 3 روزی یکبار سازتون رو از کاور بیرون بیارید تا هوای داخل اون عوض بشه

 

تعویض سیم ها

به دلیل انگشت گذاری مداوم روی سیمها ، حالت اولیه خودشون رو از دست میدن . اگر دقت کنید بعد از چند ماه حس خواهید کرد کمی صدای سازتون عوض شده و حالت ناکوک داره . پیشنهاد میکنم هر 6 ماه یکبار تمام سیمهای سازتون رو عوض کنید .

 

مضراب به صفحه نخورد

در قسمتی که مضراب میزنید « روی صفحه» بر اثر اصابت مضراب سیمی . آن قسمت سابیده میشود . این اتفاق بیشتر توسط مضراب اتفاق می افتد . ناخن چون اونقدر تیز نیست که بتواند صفحه را بخراشد . حتی المقدور سعی کنید که مضراب به صفحه نخورد . اما اگر به مرور زمان خراشیده شد ، ساز را خدمت یک استاد ببرید تا بوسیله سنباده و لاک الکل برایتان ترمیم کند .

 

 

 

 

هنگام سفر ساز رو کنار خودتون بزارید

به عنوان یک دوست پیشنهاد میکنم با سازتون مثل یک انسان رفتار کنید و با اون مهربون باشید . اگر با اتوبوس ، هواپیما ، یا قطار سفر میکنید سازتون رو در قسمت بار قرار ندهید . چون کسی دلش برای ساز نمیسوزه و هیچ شناختی از نگهداری و مراقبت از ساز نداره . سازتون آسیب میبینه و حتی اگر ضربه هم بخوره برای سازتون خوب نیست . این که میگم خودم تجربه کردم . در یک سفر طبیعت گردی سازم عقب میبنی بوس بود که نمیدونم به چه دلیل در عقب مینی بوس باز شده بود و ساز افتاده بود و برگشتیم دیگه ساز رو پیدا نکردیم  و سازی رو که خیلی دوست داشتم از دست دادم . برای همین خیلی تاکید دارم سازتون رو مثل بچه خودتون کنار خودتون بزارید .

نویسنده : علی اقبال

در قسمت پایین ویدئوی مربوط به این مقاله را مشاهده کنید 

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0